Уряд Грузії хоче усунути з посади президентку через її візити до ЄС
Партія при владі «Грузинська мрія» повторно ініціює процедуру імпічменту президентки Грузії Саломе Зурабішвілі через її візити до чотирьох країн ЄС без дозволу уряду. Уперше аналогічно ситуація сталася у 2023-му, проте уряд не зміг усунути Зурабішвілі з посади. Про це пише «Ехо Кавказа».
Як уряд Грузії планує усунути з посади президентку Саломе Зурабішвілі
Партія при владі «Грузинська мрія» повторно ініціює процедуру імпічменту президентки Саломе Зурабішвілі через її візити до Парижа, Брюсселя, Берліна та Варшави без дозволу уряду. Там вона зустрілася з:
- президентом Європейської ради Шарлем Мішелем;
- головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн;
- президентом Польщі Анджеєм Дудою;
- президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром;
- президентом Франції Еммануелем Макроном.
Повноваження Зурабішвілі на президентській посаді закінчуються після парламентських виборів 26 жовтня 2024-го. За конституцією Грузії, вибори нового президента проводяться протягом 45 днів після першого засідання новообраного парламенту. Зурабішвілі раніше заявляла, що знову балотуватиметься на посаду.
Президента Грузії цього разу вперше обере не населення, а виборча колегія, до якої входять депутати парламенту, вищих представницьких органів Абхазької та Аджарської автономних республік та представники органів місцевого самоврядування.
Спікер грузинського парламенту Шалва Папуашвілі пояснив, що якщо Конституційний суд знову встановить, що Зурабішвілі порушила головний закон, то з посади президента її усуне вже новий парламент, який оберуть наприкінці жовтня.
«Усунення Зурабішвілі з посади в порядку імпічменту має багато в чому символічне значення. Ми не можемо залишити безкарним навмисне, грубе та систематичне порушення основного закону Грузії. Порушниця Конституції Саломе Зурабішвілі має залишитися не колишнім президентом, а скинутим президентом, що має запобігти такому свавіллю в майбутньому та зміцненню грузинської демократії», – сказав Папуашвілі.
У 2023 році Конституційний суд Грузії задовольнив подання «Грузинської мрії» та встановив, що Зурабішвілі порушила Конституцію своїми візитами за кордон без дозволу уряду. За це рішення проголосували шість із дев'яти суддів пленуму Конституційного суду Грузії. Однак парламент Грузії не зміг усунути Зурабішвілі з посади, оскільки не набирав достатньо голосів.
Нагадаємо, ЄС може позбавити громадян Грузії безвізового режиму через відхід від демократичних норм. Зокрема, на це вплинув нещодавно ухвалений закон про «іноземних агентів» партії влади «Грузинська мрія» і ще низка законів за зразком тих, що вже ухвалила росія. Вступ Грузії до ЄС також заморожено.