Facebook Pixel

Мінкульт погано опікувався заповідником «Києво-Печерська лавра» упродовж 20 років — Рахункова палата

Мінкульт погано опікувався заповідником «Києво-Печерська лавра» упродовж 20 років — Рахункова палата

Мінкульт погано опікувався заповідником «Києво-Печерська лавра» упродовж 20 років — Рахункова палата

Протягом останніх двадцяти років — з 2003 і до І півріччя 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики несвоєчасно і неналежно ухвалювало управлінські рішення щодо збереження й утримання нерухомих пам’яток архітектури на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». При цьому аналіз фінансових витрат свідчить про неефективне використання державних коштів. Про це йдеться у звіті Рахункової палати.

Згідно зі звітом, на ремонтно-реставраційні роботи заповідника було спрямовано 388,8 млн грн: 166,8 млн грн – було виділено із державного бюджету чоловічому монастирю на протизсувні та протиаварійні роботи, а ще 214,4 млн грн. (з яких 40,8 млн грн була спонсорська допомога) – на ремонтно-реставраційні роботи.

При цьому Мінрегіонбуд неправомірно виділив у 2011−2013 роках чоловічому монастирю 86,3 млн грн, оскільки відповідно до затверджених критеріїв монастир не міг бути одержувачем бюджетних коштів. Мінкультури та заповідник неефективно управляли держкоштами: не використано 9,9 млн грн, 1,9 млн грн використано нерезультативно.

Через неефективний контроль профільного міністерства та заповідника за здійсненням ремонтно-будівельних робіт на території Нижньої лаври чоловічий монастир не дбав про збереження автентичності культурних об’єктів, якими користувався, здійснив добудови/перебудови 18 об’єктів держвласності без погодженої проєктної документації та дозволу органу охорони культурної спадщини.

Незаконні забудови і ресторан

Крім того, на території Нижньої лаври всупереч умовам користування майном, вимогам охоронних договорів щодо отримання дозволів профільного міністерства і заповідника та за відсутності необхідної погоджувальної архітектурно-будівельної документації самовільно побудовано 36 будівель і споруд, з яких 15 − це капітальні будівлі. Без погодження знесені дві будівлі, які були непридатні до використання і перебували в аварійному стані.

Чоловічий монастир всупереч визначеним законом порядку користування держмайном та умовам договору із Заповідником передав підвал однієї з історичних будівель у користування ресторану «Купол», що є використанням приміщення не за цільовим призначенням.

Заповідник і профільне міністерство не оформили договірні відносини на передачу в оренду чоловічому монастирю пам’ятки архітектури місцевого значення «Лазня братська». Як наслідок, 11 років будівля незаконно перебувала в безоплатному користуванні чоловічого монастиря.

Про виявлені порушення буде повідомлено Офіс Генерального прокурора та Національну поліцію України.

Подякувати 🎉