Протягом останніх двадцяти років — з 2003 і до І півріччя 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики несвоєчасно і неналежно ухвалювало управлінські рішення щодо збереження й утримання нерухомих пам’яток архітектури на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». При цьому аналіз фінансових витрат свідчить про неефективне використання державних коштів. Про це йдеться у звіті Рахункової палати.
Згідно зі звітом, на ремонтно-реставраційні роботи заповідника було спрямовано 388,8 млн грн: 166,8 млн грн – було виділено із державного бюджету чоловічому монастирю на протизсувні та протиаварійні роботи, а ще 214,4 млн грн. (з яких 40,8 млн грн була спонсорська допомога) – на ремонтно-реставраційні роботи.
При цьому Мінрегіонбуд неправомірно виділив у 2011−2013 роках чоловічому монастирю 86,3 млн грн, оскільки відповідно до затверджених критеріїв монастир не міг бути одержувачем бюджетних коштів. Мінкультури та заповідник неефективно управляли держкоштами: не використано 9,9 млн грн, 1,9 млн грн використано нерезультативно.
Через неефективний контроль профільного міністерства та заповідника за здійсненням ремонтно-будівельних робіт на території Нижньої лаври чоловічий монастир не дбав про збереження автентичності культурних об’єктів, якими користувався, здійснив добудови/перебудови 18 об’єктів держвласності без погодженої проєктної документації та дозволу органу охорони культурної спадщини.
Незаконні забудови і ресторан
Крім того, на території Нижньої лаври всупереч умовам користування майном, вимогам охоронних договорів щодо отримання дозволів профільного міністерства і заповідника та за відсутності необхідної погоджувальної архітектурно-будівельної документації самовільно побудовано 36 будівель і споруд, з яких 15 − це капітальні будівлі. Без погодження знесені дві будівлі, які були непридатні до використання і перебували в аварійному стані.
Чоловічий монастир всупереч визначеним законом порядку користування держмайном та умовам договору із Заповідником передав підвал однієї з історичних будівель у користування ресторану «Купол», що є використанням приміщення не за цільовим призначенням.
Заповідник і профільне міністерство не оформили договірні відносини на передачу в оренду чоловічому монастирю пам’ятки архітектури місцевого значення «Лазня братська». Як наслідок, 11 років будівля незаконно перебувала в безоплатному користуванні чоловічого монастиря.
Про виявлені порушення буде повідомлено Офіс Генерального прокурора та Національну поліцію України.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Штучний інтелект під мікроскопом: чому прозорість і зрозумілість стають новими бізнес-імперативами
«Вчасно.Кращі» — відзнака компаній, що впевнено рухаються до цифрового майбутнього