Фото: «Укртранснафта»
Оператор нафтотранспортної системи «Укртранснафта» почала закупівлю нафти для поповнення своїх резервів. За даними компанії, перший танкер Free Spirit, який везе близько 80-90 тис. тонн нафти сорту Azeri Light, прибуде на морський нафтовий термінал «Південний» вже ввечері 21 квітня.
«Операція почалася ще в березні і закінчилася ближче до квітня. Однак, за якою саме ціною, я зараз сказати не готовий», — заявив The Page директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн.
За даними галузевого видання enkorr, цього тижня у «Південний» прибуде ще один танкер для компанії.
Видання також пише, що рішення щодо початку закупівлі нафти «Укртранснафта» прийняла у зв'язку з рекордним зниженням світових цін. У березні вони падали до мінімального за останні 20 років рівня через падіння попиту у зв'язку з пандемією COVID-19.
Україна до кінця 2022 року повинна сформувати мінімальний запас нафти та нафтопродуктів – щонайменше 2 млн тонн сирої нафти – відповідно до зобов'язань у рамках угоди асоціації з Європейським Союзом. Водночас 30% складе сира нафта, а 70% — нафтопродукти.
Варто також відзначити, що «Укртранснафта» має 11 резервуарів місткістю понад 1 млн кубометрів.
Контекст. На початку березня країни ОПЕК+ не змогли домовитися про нову угоду щодо скорочення видобутку нафти, і це спровокувало обвал цін. Вартість Brent у березні опускалася нижче за $22 за барель. Угоди вдалося досягти тільки через місяць — домовилися знизити видобуток нафти на 9,7 млн барелів на добу у травні-червні 2020 року. Однак цінам на нафту це не допомогло: вартість Brent тимчасово піднялася до $36, але потім знову почала падати.
«Відповідно до того, як ємності на суші заповнюються, танкери стають останнім місцем зберігання. Ставки на танкери будуть високими і волатильними, допоки на ринку нафти спостерігається надлишок, який ми очікуємо протягом другого кварталу цього року», — сказав Ерік Брукхейзен, глава відділу досліджень танкерного флоту в Poten&Partners.
Ціна на нафту марки WTI на торгах 20 квітня досягла історичного мінімуму — «мінус» $37 за барель. Травневі ф'ючерси на WTI впали на 300%. Це відбулося через надлшок нафти на ринку та швидке заповнення нафтосховищ у США. Водночас до від'ємних показників здешевіла й російська нафта Urals з поставкою негайно — до «мінус» $2 за барель. Brent впала лише на 5% — до $26 за барель.