Facebook Pixel

Україна потребує $524 млрд для відновлення: які сфери постраждали найбільше

Україні необхідно $524 млрд на відновлення економіки після 3-х років повномасштабної війни з рф. Збитки зросли більш ніж на 7% порівняно з попередньою оцінкою у $486 млрд.

Відповідні витрати підрахували Світовий банк, ООН, Єврокомісія та Кабмін, повідомляє Reuters.

Скільки коштує відновлення України після трьох років повномасштабної війни з рф

У новому дослідженні використовували дані з лютого 2022 року по 31 грудня 2024-го, включно зі збільшенням на 70% збитків енергетичної інфраструктури через російські атаки.

Також брали до уваги як кількісну пряму фізичну шкоду будівлям та іншій інфраструктурі, так і вплив на життя людей, засоби до існування та витрати на «Build Back Better».

У звіті йдеться, що витрати зросли більш ніж на 7% порівняно з торішньою оцінкою у $486 млрд. Прямі ж збитки від російських атак збільшилися до $176 млрд зі $152 млрд, про які повідомляли в лютому 2024-го.

Reuters зазначає, що Кабінет Міністрів виділив $7,37 млрд на вирішення першочергових потреб на 2025 рік за підтримки донорів. Водночас він все ще має дефіцит фінансування у розмірі майже $10 млрд.

У звіті йдеться, що близько 13% загального житлового фонду України було пошкоджено або зруйновано. Також постраждали понад 2,5 млн домогосподарств.

Крім того, збільшилося на 70% пошкоджених або знищених активів в енергетичному секторі, в порівнянні з оцінкою 2024 року.

Від загальної суми потреб у довгостроковій перспективі потреби на відновлення та реконструкцію є найвищими:

  • в житловому секторі — $84 млрд;
  • транспорті — майже $78 млрд;
  • енергетиці та гірничодобувній промисловості — майже $68 млрд;
  • торгівлі та промисловості — понад $64 млрд;
  • сільському господарстві — понад $55 млрд.
Ліквідація пожежі, яка виникла в результаті ракетного удару російських окупантів, на електропідстанції у Львові. Фото: УНІАН

Ліквідація пожежі, яка виникла в результаті ракетного удару російських окупантів, на електропідстанції у Львові. Фото: УНІАН

У звіті йдеться, що лише витрати на розчищення та вивіз сміття становлять майже $13 млрд.

Антонелла Бассані, віцепрезидентка Світового банку з питань Європи та Центральної Азії, сказала, що оцінка показала прогрес, якого Україна вже досягла у фізичному та економічному відновленні, реформах і потребах у реконструкції.

Зокрема, там визначено та виключено потреби у понад $13 млрд у 8 секторах, які Україна вже задовольнила за підтримки партнерів та приватного сектору. Так, з держбюджету та за рахунок донорських коштів виплатили близько $1,2 млрд на житлові потреби. Також екстрено відремонтували понад 2000 км доріг.

Нагадаємо, 24 лютого 2025 року міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що ЄС став найбільшим донором бюджетної допомоги з 2022 року. За цей час Україна отримала понад €45 млрд у межах 5 програм макрофінансової допомоги та фінансового Інструменту Ukraine Facility.

Подякувати 🎉