Україна не поспішає сплатити $500 млн боргу за ВВП-варантами: чи буде дефолт
Головний переговірник України з питань боргу сказав інвесторам у Лондоні, що Київ не поспішає реструктуризувати свій борг за ВВП-варантами, виплати за якими прив’язані до економічного зростання країни, щоб укласти вигідну угоду. Це може означати можливий дефолт за платежем, який Україна має оголосити протягом кількох тижнів.
Про це пише Reuters з посиланням на власні джерела.
Чому Україна не поспішає реструктуризувати борги за ВВП-варантами
Попередньо, Україна має сплатити $500 млн за ВВП-варантами, за якими вона загалом заборгувала 3,2 млрд. У квітні переговори про реструктуризацію з основною групою власників варантів провалилися.
Юрій Буца, головний переговірник України з питань боргу у Міністерстві фінансів, сказав інвесторам, що Україна намагатиметься укласти вигідну угоду, замість того, щоб поспішати зробити це до наближеного дедлайну, кажуть джерела Reuters.
«Вони чітко дали зрозуміти, що діє мораторій і перехресного дефолту за облігаціями немає», – сказав один із інвесторів агентству Reuters.
Перехресний дефолт – це умова в договорах позики чи облігацій, за якої дефолт (невиконання зобов'язань) за одним боргом автоматично означає дефолт за іншими боргами того самого позичальника – The Page.
Управління з питань державного боргу України повідомило, що воно «активно взаємодіє із зацікавленими сторонами та збирає відгуки ринку, щоб визначити найкращий шлях, що далі роботи з варантами», щоб забезпечити сталий рівень боргу.
Буца сказав, що найближчим часом у пріоритеті якнайшвидше «переробити» варанти, проте Україна не боїться пропустити платіж, кажуть джерела Reuters.
Що таке ВВП-варанти і як вони з'явилися
2015 року Україна була у складній економічній ситуації. Тоді чисті міжнародні валютні резерви становили лише $0,029 млрд. МВФ вимагав від уряду суттєво скоротити борг (співвідношення якого до ВВП зросло з 41% до 73%).
Внаслідок переговорів, які проводила команда на чолі з тодішньою міністром фінансів Наталією Яресько, реструктуризація дозволила списати 20% основного боргу та передбачала впровадження спеціальних інструментів відновлення вартості (VRI), або ВВП-варантів. Вони передбачають виплати власникам не фіксовані, а залежні від зростання ВВП України за підсумками базового року (таким для виплат 2025 року є 2023 рік).
Українські чиновники заявили, що майже 30% обвал економіки після вторгнення росії у 2022-му означає, що дані тепер показують не економічне зростання, а лише відновлення після кризи.
За даними Мінфіну, кредиторам запропонували нові умови у вигляді двох опцій. Перша – обміняти варанти на додаткові єврооблігації, випущені у рамках реструктуризації у 2024 році. За цією опцією, інвестори отримають той же набір облігацій A та B, що й власники єврооблігацій минулого року, у співвідношенні: на кожну 1 одиницю варантів – 1,35 одиниці облігацій.
Друга опція – зміна умов випуску ВВП-варантів наступним чином: виплати за 2025-2028 роки скасовуються; можливість викупити/скасувати ВВП-варанти продовжать до травня 2029 року, тоді як ціна викупу прогресивно зростатиме з 85% у 2026 році до 100% у 2029 році.
Реструктуровані варанти (з виплатами у 2029–2041 роках) матимуть ті самі характеристики, що й чинні варанти, крім опціону викупу. Власники отримають 36,6 центів облігацій A та облігацій B на кожні 100 центів варантів.
Кредитори відмовилися від цих пропозицій.
Комітет власників варантів, який, за словами джерел Reuters, очолюють відомі хедж-фонди, заявив, що повна реструктуризація варіантів «не є ні доречною, ні необхідною», враховуючи попередньо зроблені для України поступки.