Палеонтологи знайшли останки триокого хижака віком 506 мільйонів років
Палеонтологи виявили в Канаді скам'янілість невідомого раніше хижака з трьома очима, який мешкав на Землі приблизно 506 мільйонів років тому. Вони описали цю істоту у своєму дослідженні для журналу Royal Society Open Science.
Новий вид, названий Mosura fentoni, мав розміри, порівнянні з людським вказівним пальцем. У істоти були гострі зчленовані кігті, круглий рот, покритий зубами, і тіло з плавальними клапанами з боків. Ці характеристики дають змогу віднести його до вимерлої групи радіодонтів — членистоногих, що жили в кембрійський період. Вони вважаються одними з перших великих хижаків.
Скам'янілість Mosura fentoni. Фото: Jean-Bernard Caron, ROM
Від інших видів ця тварина відрізнялася незвичайною черевною областю, що складалася з декількох сегментів, розташованих на задній частині тіла.
«Mosura має 16 щільно упакованих сегментів. Це вражаючий приклад еволюційної конвергенції з сучасними групами, такими як мечохвости, мокриці та комахи, у яких також є сегменти, що несуть органи дихання в задній частині тіла», говорить провідний автор дослідження Джо Мойсюк.
Хоча точна причина цієї незвичайної адаптації залишається невідомою, вчені припускають, що вона може бути пов'язана з особливостями середовища проживання або звичками цього хижака, які вимагають ефективнішої системи дихання. Цікаво, що у Mosura замість звичних артерій і вен була «відкрита» кровоносна система, де серце перекачувало кров у великі внутрішні порожнини, які називаються лакунами.
Багато скам'янілостей радіодонтів можна побачити на виставці в Торонто, а зразок Mosura fentoni буде вперше виставлено в музеї у місті Вінніпег наприкінці цього року.