Facebook Pixel

Три роки по 30 млрд: чи може Київ піти на нові транзитні поступки Москві

«Газпром» і «Нафтогаз», за даними ЗМІ, можуть підписати договір про транзит газу через нашу ГТС на наступних умовах: укладуть контракт всього на три роки, обсяг прокачування складе 30-40 млрд кубометрів. При цьому газ планується закуповувати в РФ безпосередньо, вартість буде такою: «європейська» мінус ціна транзиту.

Такі умови контракту, які можуть бути офіційно озвучені після нормандської зустрічі в Парижі 9 грудня, опублікував телеграм-канал «Чорна лампа», який веде головред «Радіо НВ» Валерій Калниш.

Читайте також: Страх капітуляції. Чому не варто очікувати від нормандської зустрічі ні «зради», ні надрезультатів

Експерти запевняють: Київ поки що офіційно на такі умови не погоджувався, але формально їх не висував і «Газпром». Крім того, озвучені обсяги прокачування і строк контракту не дуже вигідні Україні, яка хоче домогтися більш довгострокового контракту (озвучувалися 10 років) і більш прийнятних обсягів — від 60 млрд кубів.

У той же час Кремль уже заявив, що такі умови їм не підходять, так що, очевидно, переговори знову заходять у глухий кут. У НАК тим часом наполягають, що треба дивитися на всі умови контракту, а не тільки на ці два показники, щоб зрозуміти, чи може гіпотетична пропозиція Москви бути цікавою Києву.


Дмитро Марунич
Дмитро Марунич
Співголова Фонду енергетичних стратегій

Такі пропозиції можливі, але озвучений варіант не дуже ефективний для Києва, адже невідомо, чи зможемо ми добрати обсяги газу у європейських компаній. Київ хоче домогтися контракту на прокачування 60 млрд кубометрів газу + 30 млрд кубометрів, які можна буде додати за гнучким бронюванням.

«Газпром» хоче рік-два прокачувати газ, але при цьому не розуміє, навіщо йому платити далі і ще потім платити компенсації при зменшенні обсягів. У 2020 році, він, очевидно, потребує великих обсягах прокачування, а потім — ті ж 30-40 млрд кубометрів хоче залишити за контрактом.

Наступного року «Газпром» прокачає через нашу територію не менше 60 млрд кубометрів, а може, й більше. Але далі, якщо «Північний потік-2» запустять, тоді Україна може розраховувати на мізерний обсяг газу від РФ.

Тут компенсація, яку «Газпром» винен нам по Стокгольмського арбітражу, — вже не настільки зв'язаний елемент — там розуміють, що все одно доведеться платити. Можливо, ми отримаємо частина позову, до 2021 року виб'ємо від $200 млн до $1 млрд, але це буде через рік, і це не компенсує нам втрати від скасування транзиту.

Крім того, у відповідь «Газпром» може спробувати негайно запустити «Північний потік-2», а далі України складніше буде шукати контракти по транзиту. Звичайно, «Газпром» буде вимагати коригувати позови, і, можливо, якимось компромісом перекриють це питання.

Саме по собі пропозиція контракту на 3 роки з 30-40 млрд кубометрів обсягу можемо мати місце, але Київ поки що не погодився на такий варіант. Тому я б не став говорити, що така домовленість є.

Читайте також: Дедлайн для транзиту. Чому Зеленському не варто прогинатися під умови «Газпрому»

Валерій Боровик
Валерій Боровик
Голова правління Альянсу «Нова енергія України»

30-40 млрд кубометрів обсягу прокачуваного газу не врятують Україну. Ці три роки вирішують проблеми РФ до того часу, поки вона запустить «Північний потік-2» на повну потужність або на 50%, як того домагаються європейці.

Мені здається, що Офіс президента і Міненергетики налаштовані на цей компроміс, і тут зрозуміло, що більш досвідчений політик Путін переграє менш досвідченого президента Зеленського.

Але я не дуже вірю, що НАК «Нафтогаз» задоволений такою пропозицією. При цьому я не вірю також, що слова міністра Оржеля про те, що керівництво НАК можуть змінити, є застереженням. Або це обмовка «за Фрейдом», або такі застереження з'являються спеціально. Мені здається, керівництву НАК показують: ви не будете поступливими, вас замінять.

Влада зараз намагається досягти миру будь-якою ціною, але 30 млрд кубометрів — вже на межі комерційної привабливості проєкту. Питання майбутнього контракту було у тому, щоб окупити можливі втрати після припинення прокачування газу Росією, тому і йшлося про більш довгостроковий контракт на 10 років і про великі обсяги.

Ми вже чули, що Міллер виступив проти таких умов, і Путін сказав, що вони неприйнятні, і Україна пропонує дуже високу ставку за тарифом. Але це поганий компроміс — 40 млрд ще більш прийнятно, але 30 і на три роки — це дуже мало для Києва.

Читайте також: В Амстердамі закінчилися слухання щодо стягнення з «Газпрому» $3 мільярдів

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко
голова правління «Нафтогазу»

У тих пропозиціях, які озвучувалися офіційно, такі цифри не звучали. Останнє, про що говорив Шевчович * — 40-60 млрд кубометрів обсягу, плюс 20-30 млрд додатково для гнучкого бронювання.

У форматі двосторонніх переговорів між НАК і «Газпромом» звучали різні варіанти, але ці цифри також не озвучувалися «Газпромом». Є певні пріоритети, чого хоче Україна або РФ, але є також європейські правила, за якими, якщо підписується більш короткостроковий контракт, тариф на транзит повинен бути вищим.

Чим менше обґрунтовані обсяги прокачування газу по ГТС і менший термін контракту, тим вищою повинна бути ставка. Ми показували цю матрицю і Єврокомісії, і «Газрому» — про зростання тарифу при зміні строків контракту та обсягів прокачування.

Також важливі інші умови: буде ГТС розблокована для інших компаній, які матимуть доступ до неї, які незалежні від «Газпрому» виробники газу в Росії. Тут дуже багато змінних.

Не стоїть питання, прийнятні або неприйнятні конкретні цифри. Стоїть питання, чи буде ГТС завантажена в довгостроковій або короткостроковій перспективі, чи будуть всі компанії мати до неї доступ, чи буде вільна конкуренція за прокачування газу по трубі. А конкретні цифри — лише один із елементів загальної картини.

The Page
Коментар The Page

*заступник голови Європейської комісії з Енергетичного союзу Марош Шефчович.

Контекст

  • Спори між «Газпромом» і «Нафтогазом» тягнуться з 2014 року. В якості компенсації збитків за рішенням арбітражу Україна вже отримала газ вартістю близько $2 млрд. Залишився борг «Газпрому», який оцінюють в $3 млрд.
  • Останній строк для підписання нового контракту про транзит газу через українську ГТС в «Нафтогазі» називають 13 грудня, після чого, у зв'язку з холодами, адекватно запустити прокачування газу в Європу буде складно.
  • Україна наполягає на довгостроковому контракті, в той час як «Газпром» хоче продовжити старий контракт на рік, щоб мати можливість швидко і без зобов'язань перейти до використання «Північного потоку-2». Також Росія вимагає анулювати борг за рішенням Стокгольмського арбітражу, Україна ж пропонує відібрати цей борг газом. Наступні переговори у тристоронньому форматі між Україною, РФ і ЄС пройдуть вже після нормандської зустрічі 9 грудня.
Подякувати 🎉