Трамп зупинив всю військову допомогу Україні
Президент США Дональд Трамп призупинив військову допомогу Україні після своєї сутички з президентом України Володимиром Зеленським минулого тижня, заявив офіційний представник Білого дому,. Про це повідомляє Reuters.
Цей крок був зроблений після того, як Трамп змінив політику США щодо України та росії після вступу на посаду в січні, зайнявши більш примирливу позицію щодо москви — і після вибухової конфронтації із Зеленським у Білому домі в п'ятницю, під час якої Трамп розкритикував його за недостатню вдячність за підтримку Вашингтона у війні з росією.
«Президент Трамп чітко дав зрозуміти, що він зосереджений на мирі. Нам потрібно, щоб наші партнери також були віддані цій меті. Ми призупиняємо і переглядаємо нашу допомогу, щоб переконатися, що вона сприяє вирішенню проблеми», — сказав чиновник у понеділок на умовах анонімності.
Білий дім не надав негайних коментарів щодо обсягу та кількості допомоги, про яку йдеться, а також щодо того, як довго триватиме ця пауза. Пентагон наразі також не зміг надати додаткових деталей.
У понеділок Трамп знову заявив, що Зеленський повинен більше цінувати американську підтримку, після того, як раніше гнівно відреагував на повідомлення Associated Press, в якому Зеленський заявив, що кінець війни «дуже, дуже далекий».
«Це найгірша заява, яку міг зробити Зеленський, і Америка не буде довго з цим миритися!» — написав Трамп у соціальній мережі Truth Social.
Угода щодо мінералів не мертва, каже Трамп
За даними позапартійного Комітету за відповідальний федеральний бюджет, з моменту вторгнення росії три роки тому Конгрес США схвалив надання Україні допомоги на загальну суму $175 млрд.
Адміністрація Трампа успадкувала схвалені Конгресом повноваження на $3,85 млрд на закупівлю американських озброєнь для України, але з огляду на загострення суперечок між Вашингтоном і Києвом, ця допомога вже була малоймовірною для використання.
Рішення, прийняте в понеділок, виходить за рамки позиції Трампа щодо відмови від нової допомоги, яку він займав з моменту вступу на посаду, і, схоже, зупиняє поставки військового обладнання, схваленого Байденом, включаючи боєприпаси, ракети та інші системи.
Українські військовослужбовці стріляють з гаубиці M777 на лінії фронту у Харківській області. Фото: REUTERS
Але в понеділок Трамп також припустив, що угода про відкриття українських корисних копалин для американських інвестицій все ще може бути узгоджена, незважаючи на його розчарування Києвом, оскільки європейські лідери висунули пропозиції щодо перемир'я у війні росії з її сусідом.
Адміністрація Трампа розглядає угоду з видобутку корисних копалин як спосіб повернути деякі з десятків мільярдів доларів, які вона надала Україні у вигляді фінансової та військової допомоги після вторгнення росії.
У понеділок у Білому домі Трамп відповів на запитання, чи не мертва ця угода:
«Ні, я так не думаю».
Трамп назвав це «великою угодою для нас» і сказав, що надасть оновлену інформацію про ситуацію у вівторок ввечері, коли він виступить на спільному засіданні Конгресу.
Гарантії безпеки
В інтерв'ю на Fox News віцепрезидент Джей-Ді Венс закликав Зеленського прийняти угоду про видобуток корисних копалин.
«Якщо ви хочете отримати реальні гарантії безпеки, якщо ви хочете дійсно гарантувати, що володимир путін не вторгнеться в Україну знову, найкраща гарантія безпеки — це дати американцям економічне зростання в майбутньому України», — сказав Венс.
Зеленський чітко дав зрозуміти, що припинення вогню має супроводжуватися чіткими гарантіями безпеки з боку Заходу, щоб росія, яка утримує близько 20% території України, не напала знову. Трамп відмовився надати такі гарантії.
Окрім військової частини, допомога США Україні також включає бюджетну допомогу, яка здебільшого надається через трастовий фонд Світового банку, та інші кошти, що надходили через Агентство США з міжнародного розвитку, яке було ліквідоване Трампом.
Рішення США залишило без відповіді багато питань, зокрема, чи можна тепер постачати боєприпаси для вже поставлених систем озброєнь, чи будуть США і надалі ділитися з Україною розвідданими щодо ідентифікації цілей та пусків ракет.
Ключові члени наглядових комітетів Конгресу не були повідомлені про це рішення, в тому числі члени Комітету з питань збройних сил Сенату, повідомила Reuters обізнана особа.
Українська правозахисна група «Разом за Україну» засудила рішення Білого дому щодо допомоги.
«Різко припиняючи військову допомогу Україні, президент Трамп залишає українців напризволяще і дає росії зелене світло для подальшого просування на захід», — йдеться в заяві групи.
Європа шукає мирний план
До рішення Білого дому припинити допомогу європейські країни згуртувалися навколо Зеленського і намагалися розробити мирний план.
Приватно, а іноді й публічно, чиновники обурюються тим, що вони вважають зрадою України, яка користувалася стійкою підтримкою Вашингтона з моменту російського вторгнення.
Франція, Велика Британія і, можливо, інші європейські країни запропонували відправити війська в Україну в разі припинення вогню — те, що москва вже відкинула,— але кажуть, що хотіли б отримати підтримку з боку США, або «прикриття».
«Очевидно, що на столі є низка варіантів», — заявив речник британського прем'єр-міністра.