Президент США Джо Байден закликав Ізраїль проявити стриманість після атаки Ірану, оскільки Вашингтон прагне деескалувати напруженість на Близькому Сході та зменшити ризик повномасштабної регіональної війни. Про це пише Financial Times.
Військовий кабінет Ізраїлю зібрався в неділю, щоб розглянути відповідь єврейської держави на атаку Ірану, але ще не прийняв рішення про те, які саме заходи він вживе. Зрозуміло, що Ізраїль повинен відповісти, але неясно, коли і як.
Атака Ірану стала першим таким нападом з його власної території на Ізраїль. Тегеран помстився за ймовірний удар Ізраїлю по будівлі його консульства в Дамаску цього місяця, в результаті якого було вбито кількох іранських командирів.
Початкова реакція ринку на суботню атаку була приглушеною. Нафта марки Brent, міжнародний еталон нафти, знизилася з початком торгів в Азії.
«Нафта вже встановила значну премію за ризик», — сказав ринковий стратег Saxo Markets у Гонконгу Редмонд Вонг.
Більшість азіатських фондових ринків відкрилися зниженням у понеділок, але японська єна, яку часто вважають притулком від ринкових потрясінь, ослабла по відношенню до долара, торкнувшись найнижчого рівня з 1990 року.
Удар Ірану стався на тлі хвилі бойових дій, спровокованої нападом ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня та відповіддю єврейської держави проти палестинського бойового угруповання в Газі. Він посилив занепокоєння, що це спричинить ескалаційну відповідь Ізраїлю та підштовхне Близький Схід до повномасштабного конфлікту.
Ізраїль обговорював свої варіанти з усіма своїми основними партнерами, особливо з адміністрацією Байдена, але рішення в кінцевому підсумку залишатиметься за військовим кабінетом прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху.
Раніше в неділю член військового кабінету Бенні Ганц заявив, що Ізраїль відповість «у спосіб і в той час, який нам буде зручний».
Байден порадив Ізраїлю прийняти зважений підхід.
«Президент був чітким. Ми не хочемо, щоб це загострювалося. Ми не прагнемо ширшої війни з Іраном», — сказав речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
У телефонній розмові з Нетаньяху після нападу Ірану Байден сказав своєму ізраїльському колезі, що Ізраїль «далеко попереду» Ісламської Республіки, сказав високопоставлений чиновник США. Байден сказав, що Ізраїль «чітко продемонстрував свою військову перевагу», додав чиновник.
Ізраїльські офіційні особи заявили, що Іран випустив по Ізраїлю понад 300 снарядів, у тому числі 170 безпілотників, 30 крилатих і 120 балістичних ракет, починаючи з суботнього вечора та продовжуючи кілька годин.
Підтримувані Іраном бойовики в Лівані, Іраку та Ємені також обстрілювали Ізраїль ракетами, безпілотниками та ракетами.
Даніель Хагарі, речник ізраїльської армії, заявив, що 99 відсотків обстрілу було перехоплено. Дівчина отримала серйозне поранення осколками на півдні країни, а база ВПС зазнала незначних пошкоджень, але інших повідомлень про серйозні удари не було, додав він.
Прихильники жорсткої лінії в уряді Нетаньяху вимагали рішучих дій.
«Нам потрібна нищівна атака», — написав ультранаціоналістичний міністр національної безпеки Ітамар Бен-Ґвір.
«Якщо Ізраїль вагатиметься, то ми піддамо себе та наших дітей екзистенційній небезпеці», — сказав міністр фінансів Ізраїлю Бецалель Смотріч.
Генерал Мохаммад Багері, начальник штабу збройних сил Ірану, заявив, що, обстрілявши консульство Ірану в Дамаску під час нападу 1 квітня, Ізраїль «перетнув червону лінію».
«Місія виконана, і операція завершена, і ми не маємо наміру йти далі, але якщо Ізраїль вирішить здійснити будь-які дії проти нас, чи то на нашій території, чи то на наших територіях у Сирії та інших місцях, наступна операція буде більшою», — сказав Багері.
Шарль Мішель, президент Ради ЄС, заявив, що на кризовій зустрічі лідерів G7 у неділю «одноголосно засуджено безпрецедентну атаку Ірану на Ізраїль».
«Усі сторони повинні проявляти стриманість. Ми продовжимо всі наші зусилля, щоб працювати над деескалацією», – додав він.
Лідери G7 обговорювали можливі додаткові санкції проти Ірану у відповідь на напад, але не було досягнуто консенсусу щодо того, як їх слід застосовувати, повідомив представник, поінформований про обговорення.
Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, засудив атаку Ірану, але закликав членів організації не посилювати напругу на Близькому Сході шляхом репресій проти Ісламської республіки.