Сенатори-республіканці ініціюють вихід США з ООН
Республіканські законодавці виступили з ініціативою виходу США з Організації Об'єднаних Націй, заявляючи, що ця міжнародна структура не сприяє захисту американських інтересів і не відповідає принципу «Америка понад усе», який просуває Дональд Трамп. Про це повідомляє Fox News.
У четвер сенатор від Юти Майк Лі представив законопроєкт «Акт про повний вихід з Організації Об'єднаних Націй до 2025 року», який передбачає припинення членства США в ООН та її дочірніх організаціях, а також припинення їх фінансування. Співавтором ініціативи у Сенаті стала республіканка Марша Блекберн з Теннессі.
Сенатор Майк Лі
У Палаті представників аналогічний законопроєкт готується внести конгресмен Чіп Рой з Техасу. Він наголошує, що діяльність ООН не відповідає інтересам США.
Чіп Рой
«Організація Об'єднаних Націй перетворилася на платформу для тиранів і місце для нападів на Америку та її союзників. Ми повинні припинити платити за це. Оскільки президент Трамп революціонізує нашу зовнішню політику, ставлячи Америку на перше місце, ми повинні вийти з цієї фіктивної організації і надати пріоритет реальним альянсам, які забезпечують безпеку і процвітання нашої країни», — заявив Лі у четвер в інтерв'ю Fox News Digital
ООН
За інформацією Council on Foreign Relations, США є найбільшим донором ООН. У 2022 році вони надали організації понад $18 млрд, що становить приблизно третину її загального бюджету.
«Організація Об'єднаних Націй користується американськими податками, часто підриваючи наші інтереси, нападаючи на наших союзників і підтримуючи наших супротивників», — зазначив Чіп Рой.
Він також розкритикував ефективність ООН, заявивши, що вона не змогла запобігти війнам, геноцидам, порушенням прав людини та навіть пандеміям, незважаючи на значні фінансові ресурси.
Окремо конгресмен згадав діяльність Близькосхідного агентства ООН для допомоги палестинським біженцям (БАПОР), яке після розслідування ООН опинилося під підозрою у зв’язках із бойовиками ХАМАС, що брали участь у нападі на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. У відповідь США припинили фінансування цієї організації у січні 2024 року.
До ініціативи про вихід із ООН також приєдналися конгресмени Майк Роджерс (Алабама), Ілай Крейн (Арізона), Діана Харшбаргер (Теннессі), Анна Пауліна Луна (Флорида), Гаррієт Хейгеман (Вайомінг), Джош Бречін (Оклахома), Томас Массі (Кентуккі) та Марджорі Тейлор Грін (Джорджія).
Законопроєкт містить положення про заборону участі США у миротворчих ініціативах ООН, а також вимогу отримання схвалення Сенату перед укладенням будь-яких угод про членство у її структурах.
На тлі конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом навіть деякі демократи висловлюють невдоволення діяльністю ООН. У жовтні 2024 року 11 демократів разом із республіканцями направили листа Генсеку ООН Антоніу Гутеррішу, звинувачуючи організацію в необ'єктивності до Ізраїлю. У документі також зазначено, що резолюція Генеральної Асамблеї, яка вимагає повернення Ізраїлем земель, заселених після 1967 року, є проявом упередженості.
«Ми не змиримося з триваючою ворожістю ООН до нашого союзника Ізраїлю», — йдеться в заяві законодавців.
Американське суспільство розділене у своєму ставленні до ООН. Опитування Pew Research Center у квітні 2024 року показало, що понад 70% демократів та ліберальних незалежних позитивно ставляться до організації, тоді як серед республіканців і консервативних незалежних цей показник становить лише 34%.
Трамп під час свого першого президентського терміну намагався скоротити внески США до ООН, а у другий термін пішов ще далі – у лютому 2024 року він підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини та припинення фінансування БАПОР.