Фото: flickr
Американська корпорація Boeing надала листування своїх співробітників за 2017 рік та 2018-й, в якому вони зневажливо відгукувалися про літак Boeing 737 Max, а також про регуляторів, обговорюючи, як обійти їхні вимоги. Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Більшість з авторів таких повідомлень були пілотами і співробітниками, які розробляли авіаційні тренажери. Листування об'ємом близько 100 сторінок вже передали до Федерального управління цивільної авіації та до Конгресу США.
Про що йдеться в листуванні?
- В одному з повідомлень співробітник Boeing висловлюється про 737 Max так: «...створений клоунами, які, зі свого боку, були під наглядом мавп».
- У наступному листуванні ще один співробітник запитує іншого, чи посадив би той свою сім'ю на літак, на що обидва дають негативну відповідь. «Ти посадиш сім'ю на MAX з пілотом з тренажера? Я особисто ні».
- Ще в деяких повідомленнях йдеться про те, як уникнути вимог регулятора до пілотів 737 Max щодо навчання на спеціальному тренажері, а також про проблеми з останнім. «Наголошую, наша позиція не змінюється: перепідготовка на тренажері непотрібна. Boeing не дасть це зробити. Ми дійдемо до будь-якого регулятора, який цього вимагає». «Відсутність віртуального тренажера навіть для однієї системи вбиває всю ідею MAX».
- Були в листуванні також наступні цитати: «Господь ще не простив мене за те, що я приховав минулого року». «Не знаю, чи буду працювати тут у квітні, але брехати FAA я не буду. Нехай цим займаються ті, у кого немає совісті. — Вибач, але не вийде. Совість у нас четверта за важливістю».
Сам Boeing визнав, що в листуванні піднімаються питання, пов'язані з роботою з Федеральним управлінням цивільної авіації США. Проте в компанії також заявили, що тренажери 737 MAX працюють добре.
«Тон листів суперечить цінностям Boeing, їхніх авторів буде покарано в дисциплінарному та іншому порядку», — додали в компанії.
Контекст. У жовтні 2018 року Boeing 737 індонезійської компанії Lion Air впав у Яванське море. Тоді загинуло 189 осіб. Після цього у березні 2019 року в Ефіопії розбився пасажирський літак Boeing 737 авіакомпанії Ethiopian Airlines. Він летів до Найробі, Кенія. На борту були громадяни понад 30 країн — 149 пасажирів і 8 членів екіпажу. Всі вони загинули.
Після цього багато країн, зокрема Росія, США та держави Євросоюзу, призупинили експлуатацію літаків цієї серії задля безпеки.
Наприкінці листопада минулого року авіакомпанії Boeing заборонили видавати сертифікати льотної придатності на літаки 737 MAX. Тепер їх можна отримати тільки в авіаційних держорганах країни.