Словаччина депортує українця через участь у нібито спробі державного перевороту. Про це заявила нова голова поліції країни Яна Машкарова з посиланням на таємний звіт словацької спецслужби SIS, пише Akctuality.
Міністр внутрішніх справ Словаччини Матуш Шутай Ешток додав, що українець становить загрозу безпеці.
«Наразі одна особа перебуває в прикордонній поліції у справах іноземців, звідки здійснюється адміністративне видворення. (...) Ця особа має свої права, вона може якимось чином подати заяву про притулок», – заявила керівниця поліції, уточнивши, що йдеться про громадянина України.
Машкарова не уточнила, чи йдеться про одну людину, додавши, що «не може надати більше інформації». Також вона не сказала, коли українця депортують і чи оголошений він у міжнародний розшук.

Своєю чергою, голова МВС на пресконференції розповів про інших дев'ятьох осіб, яким мають заблокувати в'їзд до Шенгенської зони.
«Поліція всебічно розглядає весь звіт SIS і перерахованих там осіб. Інших осіб внесли до національної системи блокування, і вони будуть заблоковані, якщо в'їдуть на територію Словацької Республіки», – додала голова поліції.
В поліції підтвердили, що управління по боротьбі з організованою злочинністю проводить слідчі дії, а прикордонна і іноземна поліція займаються оформленням депортації і внесенням заблокованих осіб до національної бази даних.
Голова комітету безпеки і оборони парламенту Словаччини Ріхард Глюк додав, що депутати очікують на деталі і що «одна людина, скоріше за все, не могла цього [держперевороту] зробити». Глюк вважає, що депортація до України стане найбільшим покаранням для українця, якого підозрюють у спробі держперевороту, тому що там «його затримають і відправлять в армію».
Водночас депутат від опозиційної партії SaS Юрай Крупа вважає, що ситуація може бути фальсифікацією, а затриманого коаліція вибрала «жертвою». І теж не розуміє, як одна людина могла підготувати і здійснити державний переворот. Він додав, що члени комітету «нарешті хотіли б дізнатися щось про те, хто брав участь у перевороті». Проте засідання комітету не відбулося, а звіт SIS засекретили.
Як в МЗС України відреагували на звинувачення українця в держперевороті у Словаччині
«Інтерфакс-Україна» ввечері четверга повідомив, що МЗС України в курсі подій. Посольство України вже в контакті з затриманим та його рідними, а консули надають громадянину України необхідну підтримку, хоча той має власного адвоката. За даними МЗС, це українець 1966 року народження.
«Наполягаємо на необхідності дотримання словацькою стороною законних прав та інтересів громадянина України. Посольство України в Словацькій Республіці вже звернулося до компетентних органів Словаччини для з'ясування підстав затримання», – підкреслили в МЗС.
Як розвивається газово-політичний конфлікт між владою Словаччини і України
Нагадаємо, в середу, 29 січня, МЗС Словаччини викликало посла України Мирослава Кастрана за поясненнями щодо критики Роберта Фіцо.
27 грудня 2024 року прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив Україні припиненням постачання електроенергії у разі, якщо Київ зупинить транзит російського газу до Центральної Європи після закінчення чинної угоди 1 січня.
У відповідь на це президент України Володимир Зеленський заявив, що, ймовірно, путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт.
20 січня у словацьких містах увечері почалися протести під гаслом «Словаччина – це Європа» проти політики уряду Фіцо. Демонстрації організували ініціатива «Мир Україні» та опозиційні політсили.
1 січня 2025 року Україна припинила транспортування російського газу трубопроводами.
13 січня Фіцо публікував відеозвернення до Зеленського, в якому запропонував провести зустріч на території Словаччини біля державного кордону з Україною для обговорення транзиту російського газу українською територією.
У відповідь президент України запросив Роберта Фіцо до Києва.
14 січня віцеспікер словацького парламенту Тібор Гашпар заявив, що Фіцо не поїде 17 січня до Києва на запрошення Зеленського, щоб обговорити транзит газу.
16 січня Фіцо повідомив, що все ж може зустрітися з Зеленським найближчими днями.
19 січня понад 100 словацьких фахівців у галузі психології та психіатрії направили Фіцо відкритого листа, у якому вимагали його відставки, критикуючи його поведінку. Той у відповідь звинуватив фахівців у політичній упередженості.