На серпень-вересень 2024 року рф використала близько 70 бомбардувальників Су-34 у війні проти України.
Про це йдеться у першому розділі дослідження розслідувачів Truth Hounds.
За даними розслідувачів, протягом 2023-24 років російська авіація використовувала літаки Су-34 та Су-35, оснащені керованими авіаційними ракетами Х-59 та керованими авіаційними бомбами для ударів по українських цілях на території тилу. Су-35 виконують роль супроводження та захисту для винищувачів-бомбардувальників Су-34 під час їхніх атак, а також забезпечують охорону інших авіаційних засобів. Для цих цілей Су-35 оснащені протирадіолокаційними ракетами Х-31 для знищення українських систем ППО та ракетами Р-77/37 класу «повітря-повітря» для боротьби з українськими літаками.
Одночасно Су-34 в основному застосовується для завдання ударів керованими авіаційними ракетами Х-59, а також керованими авіаційними бомбами УМПБ Д-30 і бомбами, обладнаними універсальним модулем планування та корекції УМПК. Для вивчення використання Су-34 в контексті війни проти України дослідники розпочали з аналізу загальної кількості цих літаків на момент початку вторгнення. На лютий 2022 року літаки були розподілені між чотирма полками та двома навчальними центрами:
- 2-й змішаний авіаційний полк (ЗАП) ≈ 24 Су-34;
- 47-й бомбардувальний авіаційний полк (БАП) ≈ 24 Су-34;
- 277-й бомбардувальний авіаційний полк (БАП) ≈ 24 Су-34;
- 559-й бомбардувальний авіаційний полк (БАП) ≈ 36 Су-34.
- 968-й дослідно-інструкторський змішаний авіаційний полк (ДІЗАП) ≈ 12 Су-34;
- 929-й державний льотно-випробувальний центр (ДЛВЦ) ≈ 4 Су-34
Загальна кількість літаків становила 124 одиниці, з яких 4 Су-34 постійно базувалися на авіабазі Хмеймім у Сирії. На вересень 2024 року було підтверджено втрати 33 Су-34 в результаті бойових дій. Серед них — вісім літаків з 47-го БАП, п’ять — з 277-го БАП, чотири — з 2-го ЗАП, чотири — з 559-го БАП та один — з 968-го ДІЗАП. Ще 11 втрат залишаються неідентифікованими за належністю до конкретних полків. Водночас ці втрати були частково компенсовані передачею 23 нових Су-34.
Загальна кількість літаків складала 124 одиниці, з яких 4 Су-34 постійно базувалися на авіабазі Хмеймім у Сирії. Станом на вересень 2024 року було зафіксовано втрату 33 Су-34 внаслідок бойових дій. Серед них — вісім літаків з 47-го БАП, п’ять — з 277-го БАП, чотири — з 2-го ЗАП, чотири — з 559-го БАП та один — з 968-го ДІЗАП. Ще 11 втрат залишаються невизначеними щодо приналежності до конкретних полків. Одночасно частину цих втрат було компенсовано за рахунок передачі 23 нових Су-34.
Для визначення кількості реально задіяних літаків аналітики вивчили 30 супутникових знімків 11 аеродромів, де базуються Су-34. За результатами аналізу розслідувачі встановили, що станом на травень-червень 2024 року рф застосовувала щонайменше 68 Су-34 проти України, і до серпня-вересня ця кількість залишалася стабільною, варіюючи близько 70 літаків. Також було виявлено, що ці самі аеродроми використовуються різними угрупованнями Повітряно-космічних сил рф.
Аеродроми не закріплені за конкретними угрупованнями та обслуговують літаки для операцій на всьому фронті. Окрім того, Су-34 можуть застосовуватися для бойових завдань у різних зонах відповідальності, незалежно від місця їх базування.