Симулятор для оцінки загроз енергомережі R-GRID переходить у нову фазу. Відтепер він дозволяє за допомогою штучного інтелекту ідентифікувати найбільш вразливі елементи електромережі та моделювати сценарії атак.
Про це йдеться в пресрелізі R-GRID.
Як зазначила пресслужба, проєкт фінансується програмою НАТО «Наука заради миру та безпеки» (NATO SPS) і розробляється міжнародним консорціумом установ із Польщі, Фінляндії та України.

R-GRID – це прототип симулятора електромережі на основі технології ШІ, який дозволяє визначити місця в електромережі, які є особливо вразливими до пошкодження або ударів. Також симулятор може спланувати оптимальний розвиток електромережі з метою посилення її стійкості та стабільності роботи.
«Електромережі — це великі та дуже складні системи, що складаються з великої кількості взаємопов’язаних елементів, включаючи електростанції, лінії електропередачі, підстанції та розподільні мережі. Ресурси, призначені для захисту, завжди обмежені, тому захистити кожен елемент системи від усіх можливих загроз неможливо», — йдеться в пресрелізі.
За словами керівника дослідницької групи AI for Security в IDEAS NCBR Томаша Міхалака, в умовах відсутності ресурсів для захисту енергетичної інфраструктури необхідно знайти баланс між витратами на їх охорону та очікуваним рівнем безпеки.
Він вважає, що це, зокрема, можна зробити за допомогою ШІ.
«Виявляється, що сучасні методи оптимізації, підкріплені штучним інтелектом і методами теорії ігор, дозволяють значно підвищити ефективність захисту, і це в рамках уже наявних ресурсів, тобто без залучення додаткових значних фінансових витрат», — зазначив Міхалак.
Своєю чергою президент Польської асоціації національної безпеки Мацей Ключинський додав, що симулятор R-GRID дозволяє передбачити, яким загрозам піддасться енергомережа в разі гібридної атаки.
«Інструмент, розроблений у рамках проєкту R-GRID, дозволяє аналізувати складні сценарії атак, у яких виникають численні збої або пошкодження. Це також допомагає моделювати потенційні вдосконалення існуючої мережі», — каже Ключинський.