Facebook Pixel

Україні необхідна професійна структура для єдиної санкційної політики

В Україні потрібно створити окремий професійний орган, який займатиметься санкційною політикою. Про це під час дискусії «Потрібен смертельний удар: огляд року санкцій проти росії» в «Укрінформі» 28 лютого 2023 року говорили представники влади та експерти.

Ця професійна структура має на законодавчому рівні отримати повноваження, щоб стати єдиним фронтом економічної війни з рф, зводити в одне ціле зусилля української влади, експертів і міжнародних фахівців.

Quote«Цей орган мав би відповідати за системну санкційну політику всередині Україні. Ми бачимо приклади, коли російський бізнес і далі працює, ми, на щастя, боремося, але подекуди такі випадки трапляються. Це може демотивувати наших міжнародних партнерів від того, щоб допомагати або посилювати власні санкції», — сказала експертка Ради економічної безпеки Ілона Хмельова.

Аналогічний міжнародний орган, на її думку, на основі міжнародних конвенцій мав би відстежувати роботу санкційних інструментів на глобальному рівні.

Як працюють із санкціями сьогодні, нагадав народний депутат Ярослав Юрчишин. Так, за ініціативи санкційної групи Єрмака — Макфола українці вже написали та підготували до розгляду в Раді проєкт закону про криміналізацію уникнення санкцій в Україні.

Quote«Щоб зробити санкції ефективнішими, випадки уникнення санкцій мають бути криміналізовані», — підкреслив Юрчишин.

Сьогодні західні компанії виходять із рф. Останнє рішення FATF зупинити членство рф спонукає до виходу й тих, хто залишається, – «усілякі «ашани», додав він.

У третіх країнах, які допомагають рф обходити прямі санкції, працюють так звані «вторинні санкції». Це стосується, наприклад, постачання чипів для рф – не тільки з Китаю, але й від західних компаній, які «не помічають», що їхня продукція у фіналі потрапляє в російську зброю.

Quote«Ми ніколи не будемо задоволені чинними санкціями й вимагатимемо посилювати їх», — підкреслив Ярослав Юрчишин.

Російський бізнес за кордоном – це чемпіони світу з надання хабарів, нагадала Агія Загребельська, заступниця керівника апарату НАЗК із питань санкційної політики. Тому механізм санкцій потрібно постійно вдосконалювати. І йдеться не тільки про дипломатичну роботу, криміналізацію обходу санкцій на Заході, але й про аналітичну роботу. Простіше кажучи, рахувати, як саме «не працюють санкції» в грошовому вираженні.

Відділи комплаєнсу в західних банках мають складатися не з десятків, а сотень людей, стежити за виконанням санкційного законодавства мають не сотні, а тисячі, пояснила Агія Загребельська.

Нова структура має формувати єдиний меседж для дипломатичних контактів України та її партнерів із третіми країнами, уточнила Олександра Василенко, спеціальна представниця Міністерства закордонних справ України з питань санкційної політики

Сьогодні цим займаються МЗС разом із НАЗК і передають США та ЄС аналітичні записки та тези для дипломатичних візитів. Це особливо важливо для глобального Півдня, зокрема, для контактів у країнах Центральної Азії, до яких Україні напряму важко достукатися, визнала Василенко.

Реальну допомогу Україні надає Японія. Країна цього року головує в G7 та історично має великий вплив на Азію. Японія вже провела семінари з експортного та митного контролю для країн Південно-Східної Азії. І це працює. Наприклад, Бангладеш, який формально не входить до «санкційної» коаліції, нещодавно заборонив вхід російських суден у свої порти.

Санкції діють. Країни світу все більше відмовляються від спільних проєктів із рф, використання технологій, закривають кордони. «Навіть якщо не можна терміново закрити всі наявні проєкти з рф, то можна не починати нові», — додала Олександра Василенко.

Дискусія «Потрібен смертельний удар: огляд року санкцій проти росії» в «Укрінформі» — відео

Подякувати 🎉