Facebook Pixel

Росія розгортає зброю проти Starlink в Україні

Росія провела успішні випробування системи радіоелектронної боротьби «Тобол», щоб перешкоджати доступу українських військових до інтернету через Starlink. Про це пише The Washington Post із посиланням на березневу доповідь розвідки США.

Копію доповіді з-поміж інших секретних документів виклав на сервер Discord капрал і сисадмін авіабази в Масачусетсі. У документі немає інформації, чи росіяни досягли успіху в тестуванні нової системи РЕБ.

Випробування «Тобола» могло спричинити збій у роботі Starlink

Проте витік свідчить, що «Тобол», який позиціонували як розробку для захисту російських супутників, рф може використовувати також для атак на супутники противника.

Наразі компанія SpaceX відмовилася від коментарів. У травні 2022 року Ілон Маск коротко писав у Twitter, що Starlink витримала спроби «заглушення та злому», але росіяни активізували свої зусилля.

Пентагон теж не коментує інформацію, лише підтверджує, що системи Starlink «становлять важливий рівень комунікаційної мережі України».

Речник Міноборони України Костянтин Жура зазначив, що в Києві знають про зусилля росії та «вживають заходів для їхньої нейтралізації».

Російські системи РЕБ глушать усі наземні засоби зв’язку вздовж лінії фронту, тому супутниковий зв’язок через Starlink став життєво необхідним інструментом для української армії.

Восени 2022 року Маск погрожував припинити фінансування терміналів Starlink, проте швидко змінив рішення через загальну критику.

Незрозуміло, чи були збої в роботі Starlink результатом російських експериментів на «Тоболі» чи інших системах РЕБ, наприклад, встановленої на вантажівці системи «Тірада-2», пише The Washington Post.

Збій під час успішних контрнаступів на півдні та сході в жовтні пояснювали тим, що SpaceX могла обмежити доступ до інтернету в цих районах, щоб росіяни не могли користуватися послугою.

Приватна група з космічної безпеки Secure World Foundation ідентифікувала щонайменше сім комплексів «Тобол» у росії. Усі вони розташовані поруч із базами відстеження супутників, а деякі додатково використовуються для створення перешкод мобільному зв’язку.

Як росія може перешкоджати супутниковому зв’язку

Згідно з даними Secure World Foundation, втручання в діяльність супутників може відбуватися у двох місцях:

  • у космосі ціллю є безпосередньо супутники;
  • на землі зброя може вражати приймачі.

Перешкоди в космосі – так зване глушіння висхідної лінії зв’язку – змішують вихідний сигнал, спотворюючи інформацію, яку отримують усі користувачі супутника. «Тобол», найімовірніше, працює саме так.

Наземний метод – перешкоди низхідній лінії зв’язку – передає сигнал на тій самій частоті, що й супутник, що перешкоджає підключеним пристроям отримати супутниковий сигнал. Цей метод діє на меншій площі, оскільки залежить від географічної близькості глушника до систем, на які він має впливати.

У 2022-му Маск запевнив, що програмний патч допоміг подолати перешкоди терміналам Starlink. Це може вказувати на перешкоди низхідній лінії зв’язку, тоді як «Тобол» призначений для зриву самого сигналу на шляху до терміналу.

Звідки росія цілить по Starlink

Звіт, що витік у мережу, описує «військовий оперативний експеримент рф із націлюванням на систему супутникового зв’язку Starlink над Україною за допомогою російського «Тобол-1», що триває". Навіть ідентифіковано три місця у рф, де проводилися випробування. РЕБ були орієнтовані на околиці Бахмута, де точаться найзапекліші бої цієї війни.

За оцінкою розвідки США, експеримент мав тривати 25 днів із кінця вересня 2022 року. Проте минуло понад п’ять місяців від старту до звіту для високопосадовців США, а він усе ще тривав.

Три комплекси «Тобол» розміщено порівняно близько до України – в авіамістечку Щолково Московської області, в Армавірі Краснодарського краю та селищі Піонерський Калінінградської області, що робить їх придатними для наступальної операції. Схоже, зона їхнього покриття охоплює всю Україну, зазначив Браян Віден, директор із програмного планування Secure World Foundation.

Одна з РЕБ «Тобол» — об'єкт 1511/2 в селищі Піонерський в Калінінградській області.

Одна з РЕБ «Тобол» — об'єкт 1511/2 в селищі Піонерський в Калінінградській області.

Схема розташування 3 систем РЕБ «Тобол», які можуть впливати на зв'язок Starlink в Україні

Схема розташування 3 систем РЕБ «Тобол», які можуть впливати на зв'язок Starlink в Україні

Одна з РЕБ «Тобол» — об'єкт 1511/2 в селищі Піонерський в Калінінградській області. Thumb Схема розташування 3 систем РЕБ «Тобол», які можуть впливати на зв'язок Starlink в Україні Thumb

«Тобол» має аналізувати сигнали від РЕБ противника та транслювати сигнали у відповідь, щоб звести нанівець перешкоди. Проте ці можливості можна використати для атаки на чужі супутники, підкреслює Віден.

Можливості програми «Тобол», яка в російських документах називається 14Ц227, роками залишаються таємницею. Дослідники говорять, що програма, схоже, стартувала приблизно десять років тому.

Дослідник-аматор із Бельгії Барт Хендріккс, який віднайшов майже всю відкриту інформацію про «Тобол», у 2020 році писав, що система була оборонною за своєю природою. Пізніше він дійшов висновку, що «Тобол» можна використовувати в наступальних цілях.

Супутники Starlink проходять над землею досить низько, тому «Тобол», ймовірно, може передавати на них сигнали перешкод, вважає Хендріккс.

Супутників Starlink на орбіті вже забагато для того, щоб російські РЕБ могли заглушити їх усі або більшість, впевнений Хедріккс. Проте не виключено, що «Тобол» здатний створювати перешкоди для найгарячіших ділянок фронту.

Подякувати 🎉