Facebook Pixel

Україна запідозрила РФ у зберіганні ядерної зброї в Криму. Російський експерт: «Це напускання туману»

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в статті для видання Foreign Affairs заявив, що РФ продовжує нарощувати військовий потенціал у Криму, зокрема ядерний. Він наголосив, що російська сторона користується окупованим півостровом «як логістичним хабом для військової активності на Близькому Сході». У Кремлі поки що заяву Кулеби не прокоментували.

Раніше, як пише «Радіо Свобода», перша заступниця глави МЗС Еміне Джеппарова говорила, що Росія займається облаштуванням інфраструктури в Криму для розміщення ядерної зброї. Про відновлення росіянами ядерної бази на півострові повідомляв і лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

У лютому цього року міністр оборони України Андрій Таран наголошував, що Росія продовжує мілітаризацію анексованого Криму, а також веде підготовку до розміщення ядерної зброї на півострові.

Telegram Logo

Колишній голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин не заперечує, що Росія могла відновити об'єкт «Феодосія-13» для зберігання ядерної зброї як найбільш придатний для таких цілей.

«У мене немає сумнівів щодо того, що за певних вкладень на «Феодосії-13» знову можна зберігати ядерну зброю. Очевидно, вона там уже є. Інших об'єктів, рівних цьому, в Криму просто немає: в Балаклаві базу підводних човнів перетворили на музей», — розповів Куніцин.

Утім, не всі поділяють цю думку. Російський військовий експерт Павло Лузін припустив, що Кремлю вигідно робити вигляд, що в окупованому Криму є ядерна зброя. За його словами, «це така військова хитрість, щоб напустити туману».

«Попри сильну мілітаризацію Криму, цей вид озброєння просто нема на що там навішувати. На Чорноморському флоті єдиним носієм ядерної зброї може бути крейсер «Москва», але в разі чого таку потребу забезпечить база в Новоросійську. А об'єкт «Феодосія-13» розташований дуже далеко від Севастополя — основного місця дислокації флоту», — аргументував він.

Водночас керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук наголосив, що «тактична ядерна зброя може розміщуватися не тільки на бойових кораблях, а й на тактичній авіації, і на зенітно-ракетних комплексах великого радіусу дії». Експерт додав, що така зброя в Криму, радше за все, вже є, «до того ж росіяни могли його встановити ще до 2014 року, просто не повідомили Україні».

Контекст. «Феодосія 13» — основна база зберігання ядерної зброї в Криму, зведена в 1950 році для виробництва та збереження ядерних боєприпасів. Сховище побудували в товщі масивів гори Кизилташ.

10 січня 1994 року Україна оголосила про відмову від ядерної зброї. Тоді Україна, США, Росія і Великобританія уклали так званий Будапештський меморандум.

У січні 2014 року, після анексії Криму, очільник МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія має право на розміщення ядерної зброї в Криму, якщо це буде потрібно.

У жовтні 2018 року в українському МЗС заявили, що РФ могла розмістити на півострові ядерну зброю або побудувала інфраструктуру для неї. У Кремлі відповіли, що ці припущення цілком обґрунтовані.

У листопаді 2020 року постпред України в ООН Юрій Вітренко повідомив, що Москва може скомпрометувати статус України як без’ядерної держави, якщо розмістить ядерну зброю в окупованому Криму.

Коментарі

Всі новини