Депутати підтримали проєкт № 3087-д. Фото: УП
Верховна Рада 3 вересня по повній процедурі розглянула в першому читанні проєкт закону «Про Бюро економічної безпеки» (№ 3087) та альтернативні №№ 3087-1 та 3087-д.
Основний законопроєкт представив народний депутат Ярослав Железняк. Альтернативний і доопрацьований проєкт представив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За його словами, законопроєкт розроблений з метою ліквідації податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами в сфері економіки, усунення дублювання їх функцій. Передбачається створення Бюро економічної безпеки (БЕБ) з метою запобігання, попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних злочинів, віднесених законом до їх підслідності.
Депутати підтримали проєкт № 3087-д з пропозиціями профільного комітету.
Бюро матиме статус правоохоронного органу. Максимальна кількість працівників відомства — 3000 чоловік.
Детективи БЕБ матимуть достатньо повноважень для оперативно-розшукової діяльності, а також досудового розслідування злочинів. Цей орган має право прямого доступу до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, власником (адміністратором) яких є державні органи.
Крім ліквідації податкової міліції, пропонується і ліквідація підрозділів контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України.
Після голосування Гетманцев написав, що закон прийнятий в першому читанні, з дорученням комітету доопрацювати його, перевівши Бюро з підпорядкування президенту в підпорядкування Кабміну.
«Це було не просте рішення», — визнав нардеп.
Контекст. У вересні минулого року в рамках реформування податкової служби Кабмін зберіг повноваження податкової міліції за Державною фіскальною службою до того, як створять Бюро фінансових розслідувань.