Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

ProZorro: аукціони скасовано лише на пів року, конкурентні торги залишаються

Уряд змінив правила торгів на ProZorro на півроку, щоб зберегти конкурентність публічних закупівель — Надія Бігун з Мінекономіки та Наталя Шимко з ДП «Прозорро».

Уряд змінив правила торгів на ProZorro на півроку, щоб зберегти конкурентність публічних закупівель — Надія Бігун з Мінекономіки та Наталя Шимко з ДП «Прозорро».

Зміна правил проведення торгів на ProZorro — це тимчасовий крок, викликаний нестабільністю в енергетиці Україні. Уряд тимчасово, на 6 місяців, скасував тільки один з етапів торгів, щоб забезпечити рівний доступ до системи публічних закупівель ProZorro.

Це на брифінгу в середу пояснили заступниця міністра економіки України Надія Бігун і Наталя Шимко, в.о. директора ДП «Прозорро».

Quote«Це наша адаптація до поточних реалій. Аби вижити, аби далі еволюціонувати, ми маємо змінюватися», — підкреслила Надія Бігун.

Вона зазначила, що з початку ракетних атак на енергетичну інфраструктуру та тривалих вимкнень електроенергії в ProZorro значно збільшилася частка торгів, у яких брав участь тільки 1 учасник. Інші не встигали ввійти в систему через тривалу відсутність світла та зв’язку. Якщо на початку осені доля торгів з одним учасником складала приблизно 60%, то на кінець грудня цифра зросла до 88%. Бізнес, особливо малий і середній, зіткнувшись з блекаутом і не маючи змоги одразу забезпечити сталий інтернет і живлення, був позбавлений можливості брати участь в аукціонах.

Учасники торгів мусять одразу ставити найнижчу ціну

Логіка відмови від «аукціонної» частини торгів проста: зберегти можливість конкурентних торгів навіть в умовах блекаутів. У потенційного учасника є 7 днів на те, щоб завантажити заявку та першу цінову пропозицію, і тільки 2 — 3 хвилини в день торгів, щоб торгуватися на аукціоні.

QuoteУ грудні 2022 року 42% закупівель відбувалися в ProZorro.

Постанова Кабміну № 1495 допомогла «зробити наголос на першій ставці, на підготовку до якої в компаній є щонайменше 7 днів; це стимулюватиме пропозиції з найменшою ціною й збільшуватиме конкуренцію», — прокоментувала Надія Бігун.

Наталя Шимко впевнена, що нові правила, «навпаки, призведуть до більшої економії для замовників і загалом для всієї системи закупівель».

Зміни в правилах «однозначно вплинуть на стратегію поведінки учасників торгів», впевнена заступниця міністра. Учасникам доведеться одразу закладати в заявку найнижчу ціну, щоб перемогти конкурентів.

Чи не збільшаться корупційні ризики?

Надія Бігун підкреслила, що нові правила проведення торгів не призведуть до збільшення потенційних корупційних ризиків, чого побоюються юристи. Учасники торгів не зможуть заздалегідь подивитися чужі заявки, щоб перебити ціну.

Quote«Як учасники не знали перші пропозиції ціни від конкурентів, так не знатимуть і надалі. До моменту розкриття пропозицій усі учасники торгів в однакових умовах. Їм доведеться подавати вигідніші пропозиції, щоб перемогти конкурентів», — сказала вона.
Quote«Дуже важливо втримати всю систему відкритих публічних закупівель і повернути максимум торгів у конкурентне поле в умовах блекаутів. Набагато більше корупційних ризиків несуть прямі закупівлі без ProZorro та відкритих торгів», — підкреслила заступниця міністра економіки.

Надія Бігун також додала, що станом на кінець 2022 року 42% державних закупівель відбувалися в ProZorro. Мета — повернути в публічне конкурентне поле принаймні 50% бюджетних закупівель.

Нагадаємо: опціональність аукціонних торгів у системі публічних закупівель — це одно з правил Євросоюзу. Віктор Нестуля, керівник напрямку підтримки України Open Contracting Partnership, вважає, що в процесі гармонізації нормативної бази Україна рано чи пізно має змінити технічний функціонал ProZorro.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини