Прощання з Кернесом: як проходять похорони і чим запам'ятався мер Харкова

У Харкові проходить церемонія прощання з Геннадієм Кернесом. Фото: Telegram/МАЯК

Мер Харкова Геннадій Кернес помер від коронавірусних ускладнень у ніч на 17 грудня 2020 року.

Прощання з мером Харкова відбувається 23 грудня 2020 року. The Page підготувало добірку про те, чим запам'ятався Геннадій Кернес і як проходить прощання з очільником Харкова.

В'язниця, політика, замахи та годинник: чим запам'ятався Геннадій Кернес

Геннадій Кернес народився 27 червня 1959 року. Його батько Адольф Лазаревич працював на заводі «Світло шахтаря», де потім очолив конструкторське бюро. Мати – Ганна Абрамівна — була бухгалтером. У нього є сестра Вікторія, але Кернес нічого про неї не розповідав.

Кернес закінчив середню школу №76 у Харкові. Від служби в армії його звільнили за статтею 7-Б (психопатія). До слова, у жовтні 1990 року Кернес перебував на обліку в психоневрологічному диспансері з діагнозом «психопатія збудливого типу». Пізніше, 2009 року, Кернес планував позов до суду проти Юрія Луценка, який заявляв, що в Кернеса шизофренія.

1977 року він вступив до ПТУ №14 на спеціальність «кресляр-конструктор», потім працював на заводі «Світло шахтаря» слюсарем. Приблизно через рік став учнем майстра з ремонту годинників, а потім отримав кваліфікацію майстра.

Пізніше через низьку зарплату Кернес звільнився з годинникової майстерні. Повідомлялося про його шахрайську діяльність — 1984 року Кернес «ламав чеки»: скуповував за номіналом чеки мережі магазинів «Берізка» й перепродував їх на «чорному» ринку. 1988 року його звинуватили в шахрайстві за використання фальшивих чеків і недоплату грошей. Пізніше, 1992 року, його засудили до 3 років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії суворого режиму з конфіскацією майна за спробу привласнити гроші від фіктивного продажу автомобіля, а також за хуліганство. Кернес провів у в'язниці два роки й не приховував цього факту.

У політику Кернес прийшов 1988 року. Тоді він став депутатом Харківської міськради. 2002-го знову переміг на виборах до міськради й навіть місяць був секретарем міськради, але вступив у конфлікт із мером Володимиром Шумілкіним, який ініціював його відставку. 2004 року Кернес брав участь у Помаранчевій революції в Харкові — тоді в нього стався конфлікт з Арсеном Аваковим. З того часу Аваков став головним ворогом Кернеса.

2006 року він очолював передвиборчий штаб кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна. А після його перемоги став секретарем міськради й очолив міський осередок Партії регіонів. Тоді в мережу злили відео, у якому Кернес бере участь у зйомках передвиборчого ролика Добкіна: «Міша, усе переписуємо, у тебе нудне обличчя».

Під час Революції гідності 2014 року Кернес підтримував Віктора Януковича й називав активістів Євромайдану «покидьками, які заражені бацилою Майдану».

Мером Харкова Кернес став 2010 року, 2015-го і 2020-го знову вигравав вибори міського голови. 2020 року свою кандидатуру на посаду мера Харкова на місцевих виборах висував Михайло Добкін, але пізніше зняв її на користь Кернеса.

На Кернеса кілька разів вчиняли замах. 2004 року підірвали його машину, але Кернеса в ній не було. 2007 року стався вибух під харківським готелем Кернеса «Національ», а ще через п'ять місяців вибухнула бомба біля Харківського міськвиконкому.

У квітні 2014 року в Кернеса стріляли. Особистість снайпера й досі не встановлено. Куля пройшла навиліт, але пробила легеню й печінку. Кернес прийшов до тями тільки через шість днів і з того часу був прикутий до інвалідного візка.

Сам Кернес причетними до замаху на нього називав нинішнього главу МВС Арсена Авакова та тодішнього главу Харківської ОДА Ігоря Балуту.

«Я їм (слідчим) сказав, кого я підозрюю, — Авакова і назвав Балуту. Я вірю в той ящик у фейсбуці, який був зламаний, де було їхнє листування. Сьогодні я можу констатувати як факт, що слідство – це імітація, а не слідство», — сказав він «Радіо Свобода» 2014 року.

Прощання з Кернесом

Через смерть Кернеса 17 і 18 грудня в Харкові були днями жалоби. Раніше планувалися три дні жалоби. У понеділок, 20 грудня, приблизно о 19.25 в аеропорту Харкова приземлився літак, яким доправили тіло міського голови Геннадія Кернеса з берлінської клініки «Шаріте», де він помер.

23 грудня 2020 року в Харкові проходять похорони Кернеса.

Приблизно о 7:00 ранку почалася церемонія відспівування в Благовіщенському соборі. Дорогу біля собору було перекрито. Церемонію могли дивитися на великому екрані та онлайн. Прощання з Кернесом проходить із 9:00 до 13:00, поховання почнеться о 13:30. За даними Суспільне Харків, на церемонію прибули мер Києва Віталій Кличко, політики Михайло Добкін, Євген Мураєв і Вадим Новинський.

Церемонія прощання проходить у театрі опери та балету на вулиці Сумській (ХАТОБ). Там висить великий портрет Кернеса, а біля театру стоїть величезна черга городян.

Кернеса поховають на другому кладовищі на вулиці Пушкінській. Могила мера буде на центральній алеї навпроти могил ексглав Харківської облдержадміністрації Олександра Масельського та Євгена Кушнарьова.

«Попрощатися з мером Харкова приїхали Вадим Новинський, Євген Мураєв, мер Києва Віталій Кличко. Також у церемонії прощання беруть участь рідні та близькі Геннадія Кернеса, секретар міськради Ігор Терехов, заступники міського голови, співробітники міськради, директори комунальних підприємств, голови райадміністрацій, керівники організацій та установ, харків'яни. За дотриманням правопорядку стежать співробітники поліції», – йдеться в повідомленні Харківської міськради.

У центрі Харкова перекрито рух: з 5:30 до 14:00 буде закрито рух транспорту пл. Благовіщенська, спуском Соборним, вул. Університетська, пров. Спартаківський, пл. Конституції, вул. Сумська, автобуси та тролейбуси об'їжджатимуть закриті ділянки цих вулиць.

За даними ВВС News Україна, черга з охочих попрощатися з Кернесом розтягнулася на кілометр. Організатори церемонії намагаються стежити за тим, щоб люди заходили тільки в масках. Тим, у кого масок немає, їх видають на вході. Квіти з театру вивозять вантажівками.

Фото: Telegram / МАЯК

Реакція соцмереж

Житель Харкова Євген Івашко зробив собі на лобі татуювання з написом «Кернес живий». Відеоролик самого процесу нанесення татуювання він опублікував у TikTok.

На цей вчинок користувачі соцмереж відреагували переважно негативно. Вони вважають, що це неадекватна поведінка.

«Мер Кернес був особою неоднозначною. Населення високо оцінює його досягнення щодо підйому міста!!! Він уособлював собою громадського діяча часів лихих 90-х! Але тепер його противники піднімуть голови», — пишуть користувачі у Facebook.

«Про Кернеса можна написати абсолютно протилежне — і все буде правдою. Тому я розумію й тих, хто зараз плаче за ним, і тих, хто радіє його смерті. Не приймаю жодної зі сторін, але розумію. Гена вмів не залишати байдужим», — додає Олександр Костенко у Facebook.

Читати на The Page