Під час інтерв'ю Валерій Строчков, начальник управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ, показав те, що залишилося від монет в магазині, який згорів під час боїв за Київщину. Готівка, звісно, вигоріла вщент, а оплавлені монети представники постраждалої торговельної мережі принесли до Нацбанку влітку 2022 року з надією обміняти.

Пошкоджені пожежею монети не вдалося відшкодувати. Фото: Марія Бабенко
«Але вони привезли монети, які сильно оплавились під час пожежі під дією високих температур. Ми дуже хотіли допомогти, але, на жаль, не змогли. Монети на вдалося розділити, щоб ідентифікувати номінал. Якби був один номінал, ми могли би порахувати суму, а тут і номінали були різні, — розповів в інтерв’ю
Валерій Строчков. — З цим випадком ми навіть зверталися в Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Розігрівали монети в муфельній печі, сподіваючись так розділити їх. Але нічого не допомогло. Обміняти вдалося лише незначну суму».
Співрозмовник видання повідомив, що ці обпалені війною монети вирішили зберегти, як свідчення російської агресії. Їх планують передати до Музею грошей НБУ.

Монети, обпалені війною, передадуть до Музею грошей НБУ. Фото: Марія Бабенко
Такі випадки скоріше поодинокі, а не масові. Адже кількість звернень до Нацбанку громадян або бізнесу з метою обміну пошкоджених купюр під час повномасштабної війни збільшилася не критично. Проте не можна виключати хвилю таких звернень після того, як вся українська земля буде звільнена.
«Звернення від бізнесу були переважно після звільнення Київщини, Ірпеня, Бучі тощо. Тоді ми спростили процедуру обміну банкнот з місця бойових дій. Касир міг викликати експерта, який безпосередньо на місці намагався вивчити банкноти і одразу їх обміняти. Якщо йому не вдавалося вирішити ситуацію, гроші передавалися на експертизу в НБУ. Але такі звернення були поодинокі», — розповідає про практику Нацбанку Валерій Строчков.
Після Каховської трагедії звернень з готівкою, яка постраждала від повені, в Нацбанку не зафіксували. Строчков пояснив це тим, що банкнотний папір, з якого виготовляється гривня, має фізико-хімічні властивості, які дозволяють зберігати механічну стійкість навіть після тривалого перебування у воді.
Співрозмовник уточнює, що для відшкодування значно пошкоджених банкнот важливо, щоб збереглося не менше 55% купюри.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також