Facebook Pixel

Як і яка гривня з'явилася в Україні у вересні 1996 року

Назва національної валюти України походить від слова «гривня», яке за часів Київської Русі означало шийну прикрасу. Пізніше це слово неодноразово змінювало своє значення.

Як гривня з'явилася у сучасній Україні

Відповідно до указу президента від 25.08.1996 року та статей 99 та 102 Конституції України, протягом 2–16 вересня 1996 року в Україні було проведено грошову реформу. В обіг введено національну валюту України – гривню та її соту частину – копійку. Міжнародний літерний код української валюти – UAH, цифровий код – 980, скорочене позначення – грн (без крапки на кінці).

Передумови для появи нових українських грошей було закладено ще 16.05.1990 у Декларації про державний суверенітет (розділ шостий «Економічна самостійність»). 14 листопада 1991 року Президія Верховної Ради ухвалила постанову «Про національну валюту в Україні», яка передбачала ввести в обіг гривню вже в першому півріччі 1992-го. Але з 10 січня 1992 року в обіг було введено купоно-карбованці (українські карбованці). Якийсь час одночасно в обігу знаходилися радянські рублі і купоно-карбованці. З 12 листопада 1992 року єдиним засобом платежу в Україні у готівковому та безготівковому обігу став український карбованець.

Де друкувалися перші банкноти гривні

Банкноти першого покоління друкувалися 1992 року в Канаді (номінали від 1 до 20 грн) та Мальті (50 та 100 грн) – в Україні не було технічної можливості для їх виготовлення.

1994 року в Україні з'явилася Банкнотна фабрика, у квітні 1998 року – Монетний двір. Тепер усі банкноти та монети виготовляються в країні. Постачальником паперу є Фабрика банкнотного паперу НБУ у Малині Житомирської області.

Чому надруковані банкноти гривні пролежали чотири роки на складах

Україна серед пострадянських країн останньою провела грошову реформу. Купоно-карбованці були тимчасовою грошовою одиницею, яка не виконувала в повному обсязі грошові функції, вона не могла бути інструментом еквівалентного обміну та засобом накопичення. Однак Вадим Гетьман, який керував НБУ з 1992 року, був категорично проти остаточного розриву України з рублевим економічним простором.

Чотири покоління банкнот гривні

Чотири покоління банкнот гривні

Після того, як президентом України став Леонід Кучма, він створив Держкомісію з проведення грошової реформи та робочу групу з підготовки нормативних документів. Група рекомендувала провести реформу у жовтні 1995 року. Але й новий голова НБУ Віктор Ющенко не хотів ризикувати і вмовив Кучму відкласти грошову реформу ще на рік.

Підготовка до грошової реформи розпочалася за прем'єр-міністра Євгена Марчука, а запроваджено гривню за Павла Лазаренка.

Яким був початковий обмінний курс гривні

Купоно-карбованці замінювалися на гривні без обмежень і без комісії за курсом 100 000 до 1. У вересні 1996 року НБУ встановив офіційний курс 1,76 грн за долар, це було на одному рівні з німецькою маркою, яка існувала тоді.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉