Президента Південної Кореї Юн Сок Йоля можуть арештувати за оголошення воєнного стану. Сеульці протестують 31 грудня 2024. Фото: Reuters
Суд Південної Кореї дав дозвіл на арешт президента Юн Сок Йоля за оголошення воєнного стану у вівторок, 31 грудня, повідомляє Reuters.
Таким чином, країна вперше зіткнулася з ситуацією арешту чинного президента. Юну раніше вже було оголошено імпічмент і відсторонено від влади за введення воєнного стану 3 грудня – навіть попри те, що стан тривав всього кілька годин.
Сотні корейців в останній ранок 2024 року зібралися навколо резиденції президента з плакатами на підтримку Юна і проти його арешту.
Корейці протестують проти ордера на арешт президента Юн Сок Йоля 31 грудня 2024 в Сеулі навколо резиденції
Президента Південної Кореї звинувачують у організації неконституційного повстання. Це одне із небагатьох кримінальних звинувачень, від яких у Юна не має імунітету. Окремо в Конституційному суді слухається справа щодо імпічменту.
Безпрецедентний арешт чинного президента поглиблює політичну кризу, яка охопила Південну Корею, ключового союзника США на сході Азії і четверту за величиною економіку континенту.
Корейський прем'єр Хан Дак Су, який став в.о. президента після скидання Юна, також отримав імпічмент від парламенту, де домінує опозиція. Обов’язки голови держави поки виконує міністр фінансів Південної Кореї Чой Санг-мок. Ексміністр оборони Кім Йон Хен, який пішов у відставку через участь у введенні воєнного стану, минулої п’ятниці отримав звинувачення у заколоті і зловживанні владою.
Ордер на арешт Юн Сок Йоля дійсний до 6 січня. Очікується, що скинутого президента утримуватимуть у центральній в’язниці Сеула. Адвокати Юна вже оголосили ордер незаконним і готують подання до Конституційного суду на його заборону. Незрозуміло, чи взагалі вдасться реалізувати цей ордер: раніше служба безпеки президента не дала поліції навіть провести обшук в офісі Юна.
Що відомо про невдалий заколот у Південній Кореї
Нагадаємо, пізно ввечері 3 грудня Юн Сок Йоль оголосив воєнний стан, заборонив політичну діяльність і ввів цензуру ЗМІ в Південній Кореї – вперше з 1980-х років.
Тієї ночі війська увірвалися в будівлю Національної асамблеї в Сеулі, але відступили під тиском захисників парламенту. Депутати відхилили введення воєнного стану, поки протестувальники влаштували сутички з поліцією на вулиці. Юн скасував свій указ за кілька годин.
Спроба заколоту шокувала навіть членів його власної партії. Вже 14 грудня вони приєднались до голосування опозиційних партій, і імпічмент президенту відбувся з другої спроби.
Наступне слухання у справі Юна в Конституційному суді Кореї призначено на п'ятницю, 3 січня 2025 року.