За підсумками першої декади січня поставки дизпалива (ДП) з Білорусі в Україну скоротилися на 20%, до 24,3 тис. тонн, у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Такими є результати дослідження, проведеного «Консалтинговою групою А-95», повідомив enkorr.
На територію України у залізничних цистернах надійшло 22,9 тис. тонн ДП виробництва Мозирського НПЗ і 1,4 тис. тонн – Новополоцького заводу.
У порівнянні з першою декадою грудня обсяг поставок скоротився більш ніж у 2 рази (було 52,6 тис. тонн).
Головна причина спаду – введення концерном «Белнафтахім» обмежень на експорт нафтопродуктів, про які було оголошено 3 січня. З початку року спотові пропозиції білоруського ДП на майданчику «Білоруського нафтового торгового дому» відсутні, за винятком невеликого обсягу палива арктичних марок.
В «А-95» повідомили, що загалом за 10 днів січня залізничні поставки ДП в Україну склали 74,6 тис. тонн. Окрім 24,3 тис. тонн від білоруських НПЗ, надійшло 24,4 тис. тонн з трубопровідного терміналу в Гомелі (Білорусь), 16,7 тис. тонн безпосередньо з Росії і 9 тис. тонн — з Литви. Трубопроводом «ПрикарпатЗахідтранс» надійшло близько 3 тис. тонн ДП, ще 2 тис. тонн пройшли митне оформлення в портах.
За аналогічний період минулого року постачання ДП залізницею склало 48 тис. тонн і 34 тис. тонн – трубопроводом.
Контекст
За даними «А-95», зниження поставок білоруського ДП поки не відбилося на українському ринку. Середні великооптові ціни з кінця грудня практично не змінилися і 14 січня знаходилися на рівні 24 400 грн/т.
Білорусь різко скоротила експорт палива через те, що з 1 січня російські нафтові компанії припинили постачання нафти в Білорусь через розбіжності щодо її ціни. Поки нафту постачає тільки одна компанія. Усього на січень планувалася поставка 750 тис. тонн нафти при тому, що щомісячне споживання двома білоруськими НПЗ становить близько 1,5 млн тонн.
14 січня «Укртатнафта», яку пов'язують з Ігорем Коломойським, звернулася до президента Володимира Зеленського, секретаря РНБО Олексія Данілова і голови правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва з проханням відмовитися від імпорту «Нафтогазом» нафтопродуктів у «Білоруської нафтової компанії». У відповідь у «Нафтогазі» заявили, що покупка його дочірньою структурою білоруських нафтопродуктів є законною і немає причин відмовлятися від неї.