Facebook Pixel

Постачальників ІКЕА звинуватили у використанні примусової праці в білоруських в’язницях — розслідування

Значний обсяг товарів, яким торгував шведський меблевий гігант ІКЕА, протягом тривалого проміжку часу виготовлявся з використанням примусової праці ув’язнених у буцегарнях Білорусі. Такого висновку за результатами власного розслідування дійшло французьке видання Disclose.

Quote«Книжкова шафа Baggebo, комод Kullen і ліжко Brimness — у всіх цих флагманських виробів меблевого гіганта Ikea є дещо спільне. До початку війни в Україні їх виробляли в одній із найжорстокіших диктатур світу – Білорусі», — зазначається в матеріалі.

Під час розслідування було встановлено, що половина великих білоруських постачальників Ikea була пов'язана з виправними колоніями. Це особливо жорстокі виправно-трудові табори, які відомі тим, що практикують тортури, а також позбавлення їжі та медичного обслуговування, що є повною протилежністю до цінностей, які виставляє напоказ шведська фірма, наголошують розслідувачі.

З-поміж давніх партнерів IKEA, які працюють із білоруською пенітенціарною системою, Disclose виділяє текстильну компанію Mogotex. Фірма, що розташована в Могилеві, промисловому місті на сході країни, шиє товари для ІКЕА, зокрема, білизну, штори та рушники. Так, в одному із задокументованих випадків постачальник IKEA«Моготекс» купував текстиль у колонії для неповнолітніх ВК-2 у 2019 році. Керівник ВК-2 перебував під санкціями ЄС у період з 2006 до 2014 року через «нелюдське поводження з політв'язнями». Ув'язнені, які працювали у ВК-2, отримували «від 2 до 5 рублів на місяць», що еквівалентно сумі менш як 2 євро. Середня білоруська зарплата у вересні 2022 року становила 1 637 рублів – приблизно 600 євро.

Quote«Режим Лукашенка змушує ув'язнених важко працювати, використовує їх як безплатну робочу силу, зокрема політв'язнів. Багато хто був засуджений до років примусових робіт за участь у маршах, підтримку України чи критику Лукашенка», — прокоментував результати розслідування виданню Politico Франак Вячорка, головний радник лідера білоруської опозиції у вигнанні Світлани Тихановської.

Контекст. Офіційно співпраця між IKEA та диктатурою Лукашенка стартувала в 1999 році. За понад 20 років держава, у власності якої перебувають усі ліси в країні, стала другим за величиною постачальником деревини для шведського гіганта після Польщі та одним із найдешевших її постачальників. За підрахунками, лише з 2018 до 2021 року IKEA наростила свої закупівлі в Білорусі зі 130 до 300 млн євро.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉