Facebook Pixel

Рада ухвалила податкову амністію Зеленського: що та кому потрібно декларувати і скільки платити

Податкова амністія Володимира Зеленського: хто, скільки, коли та як має платити. Фото: сайт президента

Податкова амністія Володимира Зеленського: хто, скільки, коли та як має платити. Фото: сайт президента

Верховна Рада в другому читанні ухвалила президентський закон № 5153, яким пропонується амністія капіталів — одноразове декларування активів фізичних осіб. На засіданні 15 червня документ підтримали 243 народні депутати.

Так, закон передбачає, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року (раніше планувалося проводити його з липня 2021 до липня 2022-го).

У разі декларації капіталів документ пропонує одноразову виплату в розмірі 5% суми активів, розміщених на рахунках українських банків (можна вибрати ставку 6% і виплачувати трьома частинами); 9% суми активів, розміщених за кордоном (можна вибрати ставку 11,5% і платити частинами), і 2,5% вартості держоблігацій зі строком понад рік, які не можна погасити достроково (або 3%, які можна сплатити трьома частинами). Йдеться, зокрема, про ті облігації, які придбали в період із 1 вересня 2021-го до 31 серпня 2022 року.

Telegram Logo

Хто може добровільно задекларувати свої доходи:

 • фізичні особи-резиденти України, зокрема й самозайняті особи;
 • фізичні особи, які не є резидентами України, але були ними в момент отримання об'єктів декларування або на момент отримання доходів, за які отримали відповідне майно.

Хто не може добровільно задекларувати свої доходи:

 • ті, хто на початок періоду такого декларування є малолітньою/неповнолітньою або недієздатною особою й перебуває на повному утриманні інших осіб (зокрема батьків) або держави;
 • особи з обмеженою дієздатністю й ті, над ким встановлено опіку чи піклування;
 • особи, які, починаючи з 1 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції;
 • ті, хто перебуває під спеціальними економічними та іншими санкціями України.

Водночас ті, хто може добровільно задекларувати своє майно, але не зробить цього, закон визначатиме такими, що повідомили до органу, який здійснює контроль, про відсутність у власності активів, отриманих із доходів, з яких не сплачено (або сплачено не повною мірою) податки та збори.

Що можна декларувати:

 • валютні цінності (виняток — готівкові кошти);
 • цінні папери;
 • рухоме й нерухоме майно, зокрема об'єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб, які перебувають або зареєстровані як в Україні, так і за кордоном.

Податкова амністія дасть змогу громадянам, які ухилялися від сплати податків, відкрити свої справжні доходи, уникнувши покарання. Водночас головною метою закону є детінізація економіки через декларування активів.

Крім того, Рада ухвалила ще один пов'язаний закон — № 5156. Він, зокрема, вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів у зв'язку зі змінами щодо добровільного декларування та визначає підстави й порядок звільнення від адміністративної відповідальності в разі добровільного декларування.

Добровільне декларування звільнятиме від покарання за такі порушення, як-от:

 • проведення розрахунків;
 • правила здійснення валютних операцій;
 • ведення податкового обліку;
 • неподання/несвоєчасне подання платіжних доручень на сплату податків;
 • порушення законодавства з фінансових питань тощо.

Контекст. Вперше деталі законопроєкту про податкову амністію, запропонованого президентом Володимиром Зеленським, стали відомі в лютому. У першому читанні документ Рада схвалила ще наприкінці березня. Раніше Верховна Рада ухвалила в другому читанні також перший із законів, спрямованих на впровадження податкової амністії. Документ вносить зміни до статті 16 Закону «Про валюти та валютні операції», скасовуючи штрафи за порушення валютного законодавства або нормативно-правових актів НБУ.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини