Як працюватиме податкова амністія. Фото: Unplash
Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Раді пакет проєктів законів про податкову амністію: № 5153, № 5154, № 5155, № 5156. Перший уже рекомендований до ухвалення в першому читанні. У разі ухвалення законів планується провести одноразове добровільне декларування активів фізосіб.
розбиралося, про що йдеться в проєктах законів і як можна задекларувати доходи зараз.
Що пропонують законопроєкти
Законопроєктами пропонується провести одноразове добровільне декларування активів фізосіб. Там не потрібно буде вказувати джерела походження активів. Ба більше, декларація може бути знеособлена, а передати її можна через нотаріуса. У разі ухвалення законопроєктів задекларувати активи можна буде з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 року.
Задекларувати свої активи зможуть усі українці, крім тих, хто з 1 січня 2005 року подавав або має подати свою декларацію за законом про запобігання корупції.
«Уже сьогодні в Європі ви не зможете відкрити рахунок, якщо не зможете показати, звідки у вас ці гроші. У нас також із цим уже є проблеми, бо необхідна верифікація. Хочемо ми чи ні, але ми є частиною відкритого світу, де щодня підвищується прозорість. Хочемо ми чи ні, але відповідні правила перевірки походження активів діятимуть і в нас... Тому хочемо ми цього чи ні, не через рік і не через два, але колись у людини точно запитають, де вона взяла гроші. Тому людина, яка планує своє майбутнє, обов'язково візьме участь у податковій амністії», – розповідав глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв'ю Бізнес.Цензор.
Ставки за такими деклараціями:
- 5% – загальна ставка;
- 9% – щодо активів, розміщених за кордоном;
- 2,5% – за ОВДП, які були придбані з 1 січня 2021-го до 20 червня 2022 року до подання декларації.
Сплатити цей збір потрібно буде впродовж 10 днів після подання декларації.
Однак навіть якщо особа не подасть декларацію й не сплатить збір, частина активів підлягатиме податковій амністії, зокрема активи на суму до 400 тис. грн, квартира загальною площею 120 кв. м, будинок площею до 240 кв. м, нежитлова нерухомість до 60 кв. м тощо.
«Я вважаю, буде перемогою, якщо ми виведемо з «тіні» до $20 млрд», – сказав Гетманцев в ефірі «Свобода слова Савіка Шустера».
Не зможуть подати декларацію:
- малолітні/неповнолітні або недієздатні особи;
- особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мали подавати декларації відповідно до антикорупційного законодавства (крім тих, хто подавав їх у зв'язку з проходженням відповідних конкурсів або процедур, але не був призначений чи обраний на відповідну посаду).
Як надати звіт до податкової в електронному вигляді 2021 року
Онлайн-подання є можливим, однак для цього треба мати електронні ключі, договір із податковою, Пенсійним фондом або службою статистики. Кваліфікований електронний підпис (КЕП, ЕЦП) потрібен обов'язково.
Замовити ЕЦП можна:
- у кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг;
- на Єдиному порталі державних послуг «Дія».
Подати декларацію можна в:
Як дізнатися про податкові відрахування
В Електронному кабінеті фізособа може сформувати запит і отримати відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми отриманих доходів і утриманих податків.
Для цього потрібно зайти на сайт Державної податкової служби, увійти до Електронного кабінету, ідентифікуватися через ЕЦП, вибрати пункт «Заяви, запити для отримання інформації», далі «Запит про суми отриманих доходів і утриманих податків із ДРФО — платників податків для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи/декларації про майно та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлових субсидій», заповнити, підписати та відправити запит.