Facebook Pixel

Паспорти вакцинації: коли світ і Україна почнуть видавати сертифікати про щеплення

Демоверсію паспортів вакцинації проти коронавірусу в Євросоюзі збираються представити 17 березня. Однак наразі у світі немає спільного рішення щодо введення подібних сертифікатів.

Про це розповів заступник міністра охорони здоров'я Ярослав Кучер під час брифінгу.

Наразі країни, які проводять вакцинацію, видають сертифікати або QR-коди про зроблене щеплення. Так, в Ізраїлі видають довідку в електронному вигляді, у Польщі — QR-код, у Данії справку можна завантажити через спецпортал, в Угорщині — через мобільний застосунок, а у Швеції довідку можна завантажити в електронному форматі.

Паспорти вакцинації у світі

«Зелені паспорти» в країнах ЄС

Для того щоб вільно подорожувати країнами ЄС, доведеться робити щеплення вакциною, яку схвалило Європейське агентство з лікарських засобів. Наразі в ЄС схвалили лише чотири вакцини: від Pfizer-BioNtech, AstraZeneca, Moderna та Johnson & Johnson.

Паспорти вакцинації діятимуть упродовж усієї пандемії коронавірусу. Водночас навіть попри вакцинацію доведеться дотримуватися карантинних обмежень.

Сертифікати видаватимуть у цифровому й паперовому форматі. Планується, що систему паспортів вакцинації буде введено до літа 2021 року. Особливо це важливо для південних країн, які залежать від туризму.

Так, Греція хоче відкрити кордони вже з 14 травня, а Іспанія розглядає можливість їхнього відкриття для вакцинованих осіб із 19 травня. За введення паспортів також виступили Кіпр, Італія, Португалія, Чехія, Естонія, Словаччина, Угорщина, Болгарія та Австрія.

Паспорт вакцинації в Китаї

Водночас у Китаї запустили мініпрограму з китайською версією міжнародного сертифіката здоров'я для туристів. Її запустив китайський месенджер Wechat. Сертифікат показує результати тестів на нуклеїнові кислоти та антитіла IgG, а також наявність або відсутність щеплення проти коронавірусу.

Цю інформацію може отримати будь-яка іноземне міністерство охорони здоров'я, прочитавши QR-код. Сертифікат також можна роздрукувати.

Паспорти вакцинації від бізнесу

Низка авіакомпаній вирішили протестувати застосунок із верифікації вакцинації IATA Travel Pass, яку розробила Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA). У ньому можна подивитися історію вакцинації та препарати, якими було зроблено щеплення проти коронавірусу. До платформи приєдналися Qatar Airways, airBaltic, Air Serbia та Singapore Airlines.

Хто проти паспортів вакцинації

Водночас у Франції виступили проти введення єдиного паспорта вакцинації, адже країна відстає від інших держав за темпами щеплення населення.

Прохолодно цю ідею сприйняли також в Ірландії та Німеччині. Там вважають, що це рішення вплине на дискримінацію невакцинованого населення. Особливо це стосується молоді, яку вакцинуватимуть в останню чергу.

А прем'єр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що щеплення — справа добровільна, і дискримінації щодо тих, хто не захотів або кому не можна робити щеплення, не має бути. Тому у Великій Британії вважають, що паспорти потрібно видавати за наявності негативного тесту на коронавірус.

Ідею щодо введення таких паспортів назвали дискримінаційною також у Бельгії.

Водночас ВООЗ виступила проти паспортів вакцинації через брак вакцин і необхідність перевірити їхню ефективність.

Паспорт вакцинації в Україні

Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук повідомив, що між країнами тривають переговори щодо взаємного визнання документів про вакцинацію. Однак основною проблемою є те, що Ізраїль не сертифікував вакцину CoviShield — індійський аналог AstraZeneca, яким роблять щеплення в Україні.

Водночас Греція вже домовилася з Ізраїлем про визнання паспортів вакцинації. Переговори ведуться й з Україною.

Але в Міністерстві охорони здоров'я запевнили, що після затвердження уніфікованого документа Україна також зможе видавати такі паспорти своїм громадянам. Дані братимуться з реєстру вакцинації.

Крім того, головний санлікар Віктор Ляшко заявив, що в Україні видаватимуть міжнародне свідоцтво про вакцинацію, якщо такий сертифікат потребуватиметься для перетину кордонів певних країн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉