18 липня Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт № 11340. Він дозволяє знімати кримінальну відповідальність за корупцію, якщо обвинувачений заплатив штраф.
Про це пише нардеп Ярослав Железняк.
Законопроєкт підтримав 231 народний обранець.
Законопроєкт про дозвіл корупціонерам відкуповуватись від в’язниці: деталі
Згідно з новим законопроєктом, особа, як вчинила злочин, може укласти угоду зі слідством, визнати провину, компенсувати збиток та заплатити штраф. Штраф може складати від 204 тис. грн до 204 млн грн залежно від тяжкості злочину. Штраф буде застосований, якщо особа була засуджена не більше ніж на 8 років позбавлення волі. Також через 6 років вона буде позбавлена судимості.
Законопроєкт про дозвіл корупціонерам відкуповуватись від в’язниці: реакція
Проти законопроєкту виступили низка антикорупційних організацій:
«Антикорупційний комітет, САП і НАБУ вже писали про корупціогенний фактор, завдяки якому навіть за особливо тяжкі злочини корупціонери зможуть «сплатити штраф», «відшкодувати збитки» і по суті легально відкупитись від в'язниці. Так, наші західні партнери дійсно пропонували внести зміни в процес укладання угод зі слідством, аби заохотити обвинувачених свідчити щодо своїх спільників. Проте наші депутати, схоже, вирішили, що така «невеличка» деталь, як викриття інших — необов'язкова. А от відкупитися у особливо тяжких злочинах, підслідних НАБУ — так, можна. До відкупу Коломойського 3...2...1» — пише Bihus.Info.
«Депутати Зеленського ухвалили в першому читанні законопроєкт №11340, що дозволяє корупціонерам легально відкупитися (https://t.me/VitaliyShabunin/1522) від в’язниці. 231 «за». Окреме «вітання» спікеру Стефанчуку, який пропонував голосувати за законопроєкт взагалі без обговорення. Дійсно, навіщо «холопам» чути, які пани відкуплятися за наш грабунок будуть. За цим голосуванням слідкували посольства всіх наших західних союзників. Всіх. Чекаю чергових постиків депутатів про те, як вони прямо дуже сильно адвокатують західну допомогу для наших Сил оборони…» — написав очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
На думку НАБУ і САП, у такому вигляді законопроєкт повинен бути доопрацьований. Зокрема, особа повинна назвати організаторів злочину:
«На переконання НАБУ і САП, викриття організаторів корупційного кримінального правопорушення має бути невід’ємною умовою укладання угод про визнання винуватості. Разом з тим під час укладання такої угоди з організатором вчинення злочину призначення йому покарання нижчого від найнижчої межі, встановленої в санкції статті Особливої частини КК України, а так само застосування до нього звільнення від відбування покарання з випробуванням можливе виключно за одночасної наявності двох умов:
викриття ним іншого організатора, якщо інформація щодо вчинення такою особою кримінального правопорушення буде підтверджена доказами;
повного або часткового (з урахуванням характеру та ступеня участі особи у вчиненні злочину) відшкодування завданого збитку або заподіяної шкоди (якщо такі збитки або шкода були завдані)».
Нагадаємо, що 17 липня Вищий антикорупційний суд встановив для народного депутата Миколи Задорожного заставу у розмірі понад 3 млн грн.