Підвищення податків вже сьогодні — експерт називає, кого стосуються ухвалені депутатами зміни

Верховна Рада 10 жовтня 2024 року ухвалила законопроєкт №11416-д щодо збільшення податків. Світлана Кучер, керівниця практики аудиту та консалтингу Nota Group, називає головні новації, які стосуються громадян і бізнесу.

Підвищення військового збору

По-перше, Світлана Кучер наголошує, що з 1 жовтня 2024 року військовий збір на зарплати всіх фізичних осіб підвищується з 1,5% до 5%. Це стосується зокрема й тих, хто працює в «Дія.Сіті» — правовому та податковому просторі для IT-компаній в Україні.

Як раніше писав The Page, підвищення військового збору призведе до зниження офіційних зарплат на 3,5%. Проте роботодавці можуть компенсувати це за рахунок відповідного підвищення зарплати.

Далі Кучер попереджає, що з 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи фізичних осіб окрім зарплат збільшиться з 1,5% до 5%. Нагадаємо, військовий збір, зокрема, нараховується на прибуток з депозитів.

Підвищення військового збору також стосується фізичних осіб-підприємців (ФОП).

«Для ФОП 1, 2 та 4 груп встановлюється військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати на початок звітного місяця, що з жовтня 2024 року складе 800 грн на місяць. ФОП 3 групи будуть сплачувати 1% від доходу у вигляді військового збору», — додає Світлана Кучер.

У цьому контексті варто додати, що доходи від національного кешбеку не підлягатимуть оподаткуванню ПДФО протягом 2024-2025 років.

Підвищення податків для фінансового сектору

За словами Світлани Кучер, для банків відновлюється підвищена ставка податку на прибуток у розмірі 50% за 2024 рік, яка діятиме ретроспективно, оскільки банки вже сплатили податки за попередньою ставкою. А з 1 січня 2025 року для небанківських установ податок на прибуток зросте з 18% до 25% (окрім страхових компаній).

Нагадаємо, проти підвищення ставки податку на прибуток для банків раніше висловлювалися в Нацбанку України і Міністерстві фінансів через ризики зростання внутрішніх запозичень і необхідність додаткової докапіталізації держбанків. У першому читанні законопроєкту цю норму навіть прибрали. Оскільки нововведення має принести у бюджет додаткові 27,3 млрд грн, банкам все ж таки доведеться платити.

Головні зміни в оподаткуванні для бізнесу

Світлана Кучер також називає наступні головні зміни в оподаткуванні, які стосуються бізнесу або окремих галузей економіки:

  • Для автозаправних станцій вводяться щомісячні авансові внески з податку на прибуток у розмірі 30, 45 або 60 тисяч грн за кожну станцію, залежно від її типу, без права на зменшення майбутніх податкових зобов'язань за рахунок переплат.
  • Для пунктів обміну валюти встановлюється авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за пункт у Києві, 600 євро для міст з населенням понад 50 тисяч та 200 євро для інших населених пунктів.
  • Вводиться мінімальний податок на землю у розмірі 700 грн і 1400 грн за гектар.
  • З 1 січня 2025 року запроваджується щомісячна звітність щодо податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), військового збору та єдиного соціального внеску (ЄСВ) з метою впровадження «економічного бронювання».

Рента на видобуток гірських порід для щебеню, граніту та піску становитиме щонайменше 5 доларів за тонну.

Читати на The Page