Facebook Pixel

Ватикан попередив про небезпеку ШІ

Ватикан попередив про небезпеку ШІ

Ватикан попередив про небезпеку ШІ

Застереження Папи Франциска щодо штучного інтелекту останніх років стали основою для "Antiqua et Nova" — «Записки про зв'язок між штучним інтелектом і людським інтелектом». Про це пише Vatican News.

У 117 параграфах "Antiqua et Nova" висвітлює виклики і можливості розвитку штучного інтелекту у сферах освіти, економіки, праці, охорони здоров'я, стосунків і війни. В останній сфері, наприклад, документ попереджає про потенціал ШІ збільшити «інструменти війни, які виходять далеко за межі людського контролю і прискорюють дестабілізуючу гонку озброєнь з катастрофічними наслідками для прав людини».

Документ перераховує не лише ризики, але й прогрес, пов'язаний зі штучним інтелектом, який він заохочує як «частину співпраці чоловіка і жінки з богом». Однак він не уникає занепокоєння, яке притаманне всім інноваціям, наслідки яких досі непередбачувані.

Кілька абзаців Ноти присвячено відмінності між ШІ та людським інтелектом.

Quote«Саме використання слова «інтелект» у зв'язку зі штучним інтелектом «може ввести в оману»... у світлі цього ШІ слід розглядати не як штучну форму людського інтелекту, а як його продукт. Як і будь-який продукт людської винахідливості, ШІ також може бути спрямований на позитивні або негативні цілі. Концентрація влади над основними програмами ШІ в руках кількох потужних компаній викликає значні етичні занепокоєння», — стверджується у документі.

Війна

Що стосується війни, "Antiqua et Nova" підкреслює, що автономні та смертоносні системи озброєння, здатні «ідентифікувати та вражати цілі без безпосереднього втручання людини», є причиною для серйозного етичного занепокоєння. У документі зазначається, що Папа Франциск закликав заборонити їх використання, оскільки вони становлять «екзистенційний ризик», оскільки мають потенціал діяти таким чином, що можуть загрожувати виживанню цілих регіонів або навіть самого людства.

Людські відносини

Щодо людських відносин у документі зазначається, що ШІ може призвести до «шкідливої ізоляції», що «антропоморфізація ШІ» створює проблеми для розвитку дітей і що представлення ШІ як людини є «серйозним етичним порушенням», якщо це робиться «в шахрайських цілях». .

Економіка і праця

Такої ж пильності вимагає економічно-фінансова сфера. "Antiqua et Nova" зазначає, що, особливо у сфері праці, «хоча штучний інтелект обіцяє підвищити продуктивність... сучасні підходи до технології можуть парадоксальним чином пристосувати працівників до автоматизованого нагляду, піддати їх автоматизованому спостереженню і відкинути на задвірки...».

Освіта

У сфері освіти "Antiqua et Nova" зазначає, що «ШІ створює як можливості, так і виклики». При розумному використанні ШІ може поліпшити доступ до освіти і запропонувати учням «негайний зворотний зв'язок». Одна з проблем полягає в тому, що багато програм «просто надають відповіді замість того, щоб спонукати студентів самостійно знаходити відповіді або писати текст для себе»; це може призвести до нездатності розвивати навички критичного мислення.

Фейкові новини та діпфейки

Що стосується фейкових новин, то документ попереджає про серйозний ризик того, що ШІ «генерує маніпульований контент і неправдиву інформацію», який стає ще більшим, коли вона поширюється з метою обману або заподіяння шкоди. "Antiqua et Nova" наполягає на тому, що «ті, хто виробляє і поширює контент, створений штучним інтелектом, повинні завжди ретельно перевіряти правдивість того, що вони поширюють, і в усіх випадках уникати поширення слів і зображень, які принижують людську гідність, пропагують ненависть і нетерпимість, принижують доброту і інтимність людської сексуальності або експлуатують слабких і вразливих.

Відносини з богом

Нарешті, Нота застерігає від ризику того, що людство може стати «поневоленим власною роботою». Штучний інтелект, наполягає "Antiqua et Nova", «повинен використовуватися лише як інструмент, що доповнює людський інтелект, а не замінює його багатство».

Подякувати 🎉