Facebook Pixel

Оренда вагона-зерновоза у 2023 році може впасти до 500 грн – експерт

Вартість оренди вагонів-зерновозів улітку 2023 року може впасти до мінімального рівня. Такий прогноз ситуації на ринку аграрної логістики надав член комітету з логістики ЄБА Юрій Щуклін.

Quote«Я впевнений, що ціна добової оренди вагона-зерновоза до кінця 2023 року буде мінімальною за всю історію й становитиме в межах 500 грн. Це буде важкий рік для вагоновласників», – констатує Юрій Щуклін.

На користь суттєвого зниження оренди вагонів-зерновозів у 2023 році свідчать кілька чинників:

  • урожай зернових 2023-го буде меншим, ніж торік;
  • надлишок вагонів-зерновозів – зараз їх на 9 — 10 тис. більше за потребу ринка;
  • значна частина зернової вантажної бази «Укрзалізниці» вже переорієнтувалася на приватний автотранспорт.

Вирішальним чинником для здешевлення оренди вагонів стає зміна структури агробізнесу та переорієнтація аграрної логістики на інші напрями та транспорт, зазначає Щуклін.

Він упевнений, що після рекордних доходів минулого року 2023-го вагоновласники втратять джерело цих доходів.

Quote«Найбільше постраждає від цього «Укрзалізниця». Її аграрна вантажна база перейшла на автотранспорт і навряд чи повернеться», — підкреслює Щуклін.

«Укрзалізниця» буде змушена переглянути ціноутворення та структуру послуг. Приватні вагонні парки зі свого боку завжди готові запропонувати АПК довгострокові контракти на великий обсяг і з фіксованою ціною на пів року чи навіть рік, щоб убезпечити аграріїв від підвищень тарифів УЗ.

Проте з 2024 року в Україні почнеться масове списання зерновозів – у тисяч вагонів УЗ і приватних парків закінчиться граничний строк експлуатації, нагадав Юрій Щуклін. Водночас вагонобудівні заводи матимуть стимули переорієнтуватися на виробництво напіввагонів під будівельні вантажі для відновлення країни. Тоді зерновози можуть стати дефіцитом, а вартість перевезень для аграріїв знову зросте.

Щоб запобігти кризи в майбутньому, УЗ і державі вже зараз варто залучати довгострокове (до 30 років) кредитування на будівництво вагонів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉