«Енергоатом» та «Укргідроенерго» здійснили перший продаж електроенергії на аукціоні через «Українську енергетичну біржу». Операцію виконали в рамках публічних спецзобов’язань (PSO) із постачання електроенергії населенню.
Голова біржового комітету Олексій Дубовський заявив, що новий ринок електроенергії стартував за 4 дні до офіційної дати, оскільки сегмент двосторонніх договорів завжди запускається раніше. Дубовський оцінив аукціон як успішний.
«Енергоатом» продав понад 5 млн МВт-г електроенергії базового навантаження за ціною 566,7 грн/МВт-г. Частину ресурсів (828,8 тис. МВт-г) компанія реалізувала для компенсації втрат під час передачі та розподілу електроенергії.
«Укргідроенерго» продала 138 МВт-г пікового навантаження за ціною 673,8 грн грн/МВт-г.
Контекст
Сьогодні Антимонопольний комітет України заявив, що новий ринок електроенергії може призвести до змови між найбільшими гравцями. Частка «Енергоатому» складає понад 55% ринку генерації електроенергії, а «ДТЕКу» — близько 25 %. Комітет повідомив, що за зловживання домінуючим становищем та антиконкурентні узгоджені дії накладатимуть на порушника штраф у розмірі до 10% їх річного доходу.
Запуск нової моделі ринку електроенергії запланований на 1 липня. Передбачається перехід від роботи з моделі «єдиного покупця» до конкурентного механізму. Останній передбачає двосторонні договори між виробниками і великими споживачами, постачальниками, введення балансуючого ринку, ринку «на добу вперед» і внутрішньодобового. Існуватиме також ринок допоміжних послуг.