Facebook Pixel

Чим загрожує переведення четвертого блоку ЗАЕС у стан гарячого зупинення

В «Енергоатомі» повідомили, що на Запорізькій атомній електростанції за наказом нелегітимного окупаційного керівництва перевели в стан гарячого зупину четвертий енергоблок і в такий спосіб порушили вимоги ліцензії на експлуатацію. The Page нагадує, що це означає та яку приховує небезпеку.

До 24 липня, відколи стало відомо про переведення в гарячий зупин енергоблоку № 4, у такому стані всупереч рішенню Державної інспекції ядерного регулювання України вже перебував енергоблок № 5. Проте окупаційні телеграм-канали повідомляють, що начебто було ухвалено рішення про переведення п’ятого блоку в стан холодного зупину. Тобто відтепер замість п’ятого блоку в стані гарячої зупину, ймовірно, перебуватиме четвертий.

Що таке гарячий зупин енергоблоку АЕС і чим він відрізняється від холодного

Раніше у своєму інтерв’ю The Page Олена Паренюк, радіобіолог, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України уточнювала, що зупинені енергоблоки ЗАЕС зараз не генерують електроенергію, і ланцюгова реакція, в процесі якої формується радіоактивний йод, не відбувається. Але експертка додала, що росіяни можуть буквально за кілька годин запустити енергоблок, який перебуває в стані гарячого зупину, і тоді ланцюгова реакція розпочнеться.

Як пояснила в інтерв’ю The Page Ольга Кошарна, незалежна експертка з ядерної енергетики, блок у гарячому зупині потребує більше води для охолодження, бо температура води, що омиває тепловидільні збірки реактора, там сягає 275 градусів. Коли реактор у холодному зупиненні, температура не перевищує 70 градусів.

Чим небезпечний енергоблок у стані гарячого зупину

«Блок у гарячому зупині можна дуже швидко вивести на один відсоток мінімально встановленої потужності. Він не вироблятиме електроенергію, але там почнуть утворюватися радіонукліди, небезпечні в разі радіаційної аварії: йод-131 тощо, — пояснює The Page Кошарна. — Росіяни розуміють, що виробництво електроенергії на ЗАЕС неможливо без Каховського водосховища. Фактично вони вже втратили станцію. Тому блок у стані гарячого зупинення вони використовують саме як елемент ядерного шантажу».

У повідомленні «Енергоатому» також акцентують увагу, що після підриву греблі Каховської ГЕС і обміління Каховського водосховища є ризики недостатнього підживлення ЗАЕС водою для охолодження, що блокує можливість повноцінної роботи ЗАЕС на потужності. Росіяни не можуть цього не розуміти.

Енергоблок №4 ЗАЕС. Фото: Енергоатом

Енергоблок №4 ЗАЕС. Фото: Енергоатом

Тобто переведення четвертого блоку ЗАЕС у стан гарячого зупину пояснюється збереженням градусу ядерного шантажу. Адже в такій ситуації не можна виключати ризик, що росіяни вирішать швидко розігнати енергоблок, який перебуває в стані гарячого зупину, і спровокувати його вибух із викидом радіації. Занепокоєння додає й те, що експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) виявили на периферії майданчика ЗАЕС протипіхотні міни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉