Промисловість Північної Європи і Америки активно працює над придбанням або розробкою дронів, здатних витримувати кліматичні умови Арктики. По це пише Reuters.
За словами співрозмовників агенції, серед країн НАТО зростає нагальна потреба в їхньому придбанні.
«Нам усім доводиться наздоганяти Україну і росію», — сказав командувач норвезької армії генерал-майор Ларс Лервік.
Війна в Україні тим часом показала, що безпілотні літальні апарати можуть забезпечити критично важливі розвідувальні та ударні можливості на полі бою.

Сполучені Штати, які вважають Арктику ключовим регіоном для територіальної оборони і своєї системи раннього попередження про ядерні напади, заявили в липневому стратегічному документі, що вони зосередяться на безпілотних технологіях для протидії китайсько-російській співпраці в цьому регіоні.
Китай і росія посилили військову активність в Арктиці,тоді як країни НАТО в регіоні повідомляють про все більше актів саботажу на енергетичних і комунікаційних лініях.
У липні російські і китайські бомбардувальники разом пролетіли над узбережжям Аляски, а в жовтні їхні кораблі берегової охорони разом пройшли через Берингову протоку.
На півночі Європи новий член НАТО Фінляндія стала першопрохідцем, використовуючи дрони для патрулювання свого кордону з росією в рамках запропонованої «безпілотної стіни», спрямованої на захист північно-східного флангу НАТО.
Але дрони — чи то мультикоптери, чи то моделі з фіксованим крилом — вразливі. Лише найбільші моделі з великим радіусом дії мають достатню потужність для систем антиобледеніння, подібних до тих, що використовуються в літаках. Холод, туман, дощ або сніг можуть спричинити несправність або аварію.
Фінляндія у 2023 році додала 2000 малих дронів до парку своєї армії, який налічує близько 250 старих дронів. Вони можуть, за словами їх французького виробника Parrot, літати при температурі -36 0C. Dони використовувалися під час зимових навчань на півночі країни.
Інші країни цього регіону розробляють плани придбання зимостійких безпілотників, виділяючи на це десятки і сотні мільйонів доларів.
Данське Об'єднане арктичне командування, яке відповідає за безпеку в Гренландії та навколо неї, не має жодного безпілотника. Минулого року Копенгаген виділив 2,7 млрд данських крон ($381 млн) на дві моделі дальнього радіусу дії для роботи в Арктиці, а цього тижня заявив, що купить ще два дрони. Країна також виділила 60 млн крон на менші моделі
Канада купує 24 середніх безпілотники, здатних працювати взимку, і 40 малих для свого флоту, повідомили в електронному листі канадські збройні сили. Наразі збройні сили експлуатують близько 150 старих малих і середніх безпілотників.
Норвегія, яка є спостерігачем НАТО за величезною територією Північної Атлантики площею 2 млн км2, що використовується атомними підводними човнами російського Північного флоту, заявляє, що інвестуватиме в дрони дальнього спостереження для запланованої арктичної бази.
Вона також планує закупити для своєї армії стійкі до погодних умов безпілотники вартістю від ;$25 до $40 млн до 2030 року, згідно з планом закупівель на 2023-2030 роки.
Швеція заявила, що планує нарощувати сили і засоби в цьому регіоні в рамках стрімкого зростання оборонних витрат, але не надала подробиць.