«Нафтогаз» готується подати нові позови в міжнародний арбітраж та антимонопольний орган Європейського Союзу проти російського «Газпрому». Про це на своїй сторінці у Facebook написав виконавчий директор українського монополіста Юрій Вітренко.
Йдеться про подання скарги в європейський антимонопольний орган з можливим початком процесу у суді Євросоюзу у справі про зловживання «Газпромом» домінуючим становищем. Йдеться також про подання скарги в міжнародний арбітраж у Цюріху на підставі шведського права щодо контракту про транзит газу, підписаного між «Нафтогазом» і «Газпромом» наприкінці 2019 року. Крім цього, український монополіст вивчає можливість подання позову у міжнародний арбітраж у Стокгольмі щодо контракту між компаніями про перевідступлення боргових зобов'язань RosUkrEnergo.
«Зараз ми вивчаємо наступні проблеми з «Газпромом»: можливість перенесення точки передачі газу на кордон Росія – Україна за чинними контрактами європейських компаній і складність експорту газу незалежними газовидобувними компаніями. Ми також обговорюємо складність транзиту газу з Середньої Азії територією РФ і отримані «Нафтогазом» збитки від участі «Газпрому» в боргових зобов'язаннях RosUkrEnergo».


Юрій Вітренко
голова правління «Нафтогазу»
Вирішення цих питань, за словами топменеджера «Нафтогазу», дозволять Україні в майбутньому додатково заробляти на транзиті та знизити ціну газу на 25% навіть без прямих поставок газу з боку «Газпрому».
Вітренко додав, що спочатку «Нафтогаз» обговорить ці питання з «Газпромом». І якщо не вдасться знайти з російською компанією спільної мови, то український монополіст звертатиметься до політичного керівництва держави для того, щоб домовитися на міждержавному рівні.
Виконавчий директор «Нафтогазу» згадав також про арбітраж проти Росії щодо експропрійованих активів у анексованому Криму. Вітренко наголосив, що у разі, якщо Україна зможе домовитися про сплату Росією компенсації за активи на півострові на суму $8 млрд (з відсотками), то «Нафтогаз» зекономить на юристах і преміях.
«Нафтогаз» також вивчає можливість використання нового транзитного контракту для того, щоб залучити фінансування інвестиційних проєктів. Йдеться про «сек'юритизацію», завдяки якій можна залучити мільярди доларів в інвестиційні проєкти», — додав Вітренко.
Контекст. «Нафтогаз» і «Газпром» 30 грудня підписали новий контракт про транзит газу строком на 5 років. Контракт може бути продовжено на 10 років на тих самих умовах. Мінімальні гарантовані обсяги прокачування в перший рік – 65 млрд куб. м. Наступні чотири роки – по 40 млрд. Нову угоду вперше підписано за принципом «качай або плати».
У рамках підписаної угоди сторони домовилися про відкликання та врегулювання судових спорів, йдеться про виграш «Нафтогазом» $4,6 млрд в Стокгольмському арбітражі зокрема. Однак це не стосувалося позовів українського монополіста проти Росії про втрачені через анексію Криму активи.