Національна поліція повідомила підозру злочинній організації, яку створили службовці «Укрзалізниці». Про це повідомив Департамент стратегічних розслідувань.
Організатором злочинної схеми виявився голова однієї з профспілкових організацій, який контролював пасажирські перевезення залізницею.
Викриття злочинної схеми на «Укрзалізниці» (відео):
Your browser doesn't support HTML5 video.

Для реалізації кримінального задуму він створив команду з числа керівників і посадовців виробничого підрозділу станції Київ-Пасажирський. Головний принцип дії схеми – систематичні «побори» з кожного рейсу. З українських маршрутів до «каси» з кожного потяга збирали по 2 тис гривень, а з міжнародних – від 2 до 5 тис. євро.
Збитки у 70 мільйонів гривень
За перші шість місяців 2024 року за цією схемою АТ «Укрзалізниця» недоотримала понад 70 млн грн. Ці кошти «осіли» в кишенях організаторів, спричинивши штучний дефіцит квитків у системі.
Використовуючи ажіотажний попит на квитки до Будапешту-Відня, Варшави, Кишинева, Перемишля, Хелму, та Західного прямування, спритники запровадили декілька кримінальних схем.
Основні схеми махінацій
- Продаж службових купе. Провідники продавали місця в службових купе, які не були доступні для загального продажу. Вартість таких квитків становила від 300 до 500 євро, а оформлення квитанцій не проводилося.
- Перепродаж квитків. Учасники схеми викуповували квитки заздалегідь, а потім продавали їх за завищеними цінами. При цьому дані пасажирів у квитках не відповідали дійсним, і квитанції також не видавалися.
Як діяла злочинна організація
Голова профспілки особисто погоджував кандидатури начальників потягів і провідників. Їх призначали на посади лише за умови згоди на «правила гри» і щомісячної сплати внесків до профспілки, що складали понад 350 тис. гривень з усіх членів. Незгодних позбавляли посад або переводили на інші місця.
Знешкодження злочинної організації
Для припинення діяльності злочинного угруповання Нацполіція спільно з іншими органами провела масштабну спецоперацію. Було проведено понад 80 обшуків, у результаті яких вилучено:
- гроші в національній та іноземній валюті на суму майже 5 млн грн,
- чорнові записи,
- документацію,
- автомобілі та телефони.
Наразі 10 учасникам організації повідомлено про підозру за статтями 255 (створення злочинної організації) та 364 (зловживання владою) Кримінального кодексу України. Слідство триває, щоб усі причетні були притягнуті до відповідальності.
«Спекуляція квитками на залізничні рейси в будь-який час є неприпустимою, а під час війни – особливо. У той період, коли тисячі українських родин були змушені залишити свої домівки, а рідні захисників у Європі прагнуть бодай ненадовго повернутися додому, такі дії виглядають як цинічне зловживання на потребах людей. Залізниця сьогодні виконує роль однієї з ключових логістичних артерій країни. Ми докладаємо максимум зусиль для розширення залізничної мережі та підвищення комфорту перевезень. Однак ситуація, коли через штучний дефіцит квитків українці не можуть скористатися послугами залізниці, підриває довіру до системи й створює додаткові труднощі для пасажирів», – зазначив член наглядової ради «Укрпошти» Тимур Ткаченко.