Facebook Pixel

МВС наполягає на законності вимірювання швидкості «трукамом» з руки, ігноруючи навіть інструкції виробника

Фото: МВС

Фото: МВС

Вимірювання швидкості TruCAM: суд вважає незаконним, МВС — навпаки.

Попри рішення апеляційного суду перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький упевнений у законності «ручного» режиму роботи приладу.

Суперечки щодо правомірності використання «трукамів» розгорілися з новою силою. Лазерний портативний пристрій вимірювання швидкості транспортних засобів У3197-12, придбаний у США у 2011-2012 рр., спричинив свого часу шквал критики. Виникали питання й до методики його повірки, і до простроченої сертифікації, і щодо впливу на точність вимірювання «ефекту косинуса», і щодо обов'язкового для подібних вимірювачів «поправкового коефіцієнта».

Telegram Logo

Час від часу підливали бензину в багаття народного обурення і самі поліцейські, раз у раз «забуваючi» про свої обов'язки. Наприклад, що вимірювати швидкість «по-старому» — де заманеться — вже не можна. Як і ховатися в кущах. А можна тільки в спеціально відведених для цього місцях, які повинні бути позначені попереджувальним знаком про ведення вимірювання швидкості, а у патрульних автомобілів повинні бути включені проблискові маячки. Що «Трукам» не можна використовувати при вологості більше 70%, тобто під час дощу, туману чи снігопаду.

Вишенькою на торті став наказ Міністерства економічного розвитку й торгівлі України № 1362 від 02.11.2015 р., згідно з яким саме цей прилад (У3197-12) був виключений із реєстру приладів для вимірювання. Проте залишився на озброєнні поліції.

Фото: МВС

Фото: МВС

Нинішня причина — у способі вимірювання швидкості транспортних засобів. Коли 2018 року МВС повернуло «труками» на велику дорогу, тодішній прем'єр-міністр Володимир Гройсман говорив виключно про автоматичний режим роботи пристрою, тобто про встановлення на тринозі або роботу в стаціонарному режимі. Сьогодні ж поліцейські спокійно вимірюють швидкість, тримаючи камеру в руках. Хоча всім чудово відомо, що під час вібрації пристрій дає набагато більшу похибку, ніж передбачено свідоцтвом про повірку. Що вчергове 21 січня підтвердив Восьмий апеляційний адміністративний суд (справа № 157/703/20), не задовольнивши апеляцію управління патрульної поліції. Рішення суду вступило в законну силу і оскарженню не підлягає.

Після цього перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький двічі у своїх публікаціях назвав водіїв, які оскаржують у суді постанови про адміністративне правопорушення, «спробами уникнути відповідальності за перевищення швидкості, вишукуючи порушення в діях патрульних». І навів безліч постанов, що підтверджують правомочність реєстрації швидкості «трукамом» не тільки зі штатива або стаціонарно, а й «з руки».

«Посилання позивача на те, що використання приладу TruCAM у ручному режимі суперечить вимогам законодавства, де вказано, що камера має стояти на тринозі, а фіксація швидкості руху автомобілів здійснюватися тільки в автоматичному режимі, спростовуються наданою відповідачем інформацією, — заявив пан Білошицький. — Так, згідно з визначенням держпідприємства «Укрметртестстандарт» № 22-38 / 49 від 01.10.2019 року, лазерний вимірювач TruCAM належить до ручних вимірювачів швидкості транспортних засобів, тобто конструктивно створений для утримання в руках під час вимірювань. Таких рішень дуже багато, і вони підтверджують правомірність застосування цього приладу» (орфографія збережена).

Як докази правоохоронець навів посилання на шість судових рішень першої інстанції (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93412074, https://reyestr.court.gov.ua/Review/87982224, https://reyestr.court.gov.ua/Review/93886339, https://reyestr.court.gov.ua/Review/93314267, https://reyestr.court.gov.ua/Review/91249713, https://reyestr.court.gov.ua/Review/93522663) і десять — на судові рішення другої інстанції (https://reyestr.court.gov.ua/Review/88269470, https://reyestr.court.gov.ua/Review/81213376, https://reyestr.court.gov.ua/Review/86270908, https://reyestr.court.gov.ua/Review/84462304, https://reyestr.court.gov.ua/Review/91914993, https://reyestr.court.gov.ua/Review/84898460, https://reyestr.court.gov.ua/Review/82896668, https://reyestr.court.gov.ua/Review/83905067, https://reyestr.court.gov.ua/Review/86955878, https://reyestr.court.gov.ua/Review/90149068), де вимірювання швидкості з допомогою «трукама» в руках визнано законним. Підсумувавши, що «не варто поширювати неправдиву інформацію».

І ще раз підтвердивши юридичну колізію, яка тягнеться з моменту покупки «трукамов», тобто вже 10-й рік. Адже навіть «Укрметртестстандарт» класифікує TruCAM як ручний вимірювач швидкості, в той час як Закон дозволяє вимірювати швидкість тільки в автоматичному режимі. Крім того, слова першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції України не корелюються i з інструкціями самої фірми-виробника — Laser Technology Inc. На своєму сайті розробник пише, що під час вимірювання швидкості в автоматичному режимі з допомогою пристрою вимірювання швидкості він має бути зафіксований.

«Перейдіть в автоматичний режим, встановіть прилад на триногу, наведіть на потрібну смугу руху і фіксуйте порушення, навіть не натискаючи на курок».

Скан: Laser Technology Inc.

Скан: Laser Technology Inc.

Коментарі

Всі новини