Facebook Pixel

Держвідновлення без USAID – як модернізуватимуть кордон без американських грошей

Після того, як Дональд Трамп вирішив розігнати USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), в Україні зупинилася низка проєктів, які фінансувалися цією організацією. Сергій Сухомлин, голова Державного агентства з відновлення України, в ході заходу «Від доріг до водогонів: як реалізують великі інфраструктурні проєкти?» відповів на питання про ускладнення, які виникли із облаштуванням пунктів пропуску на кордоні України в зв'язку з відсутністю фінансування USAID.

Quote«З одного боку, це для нас проблема, бо у нас 9 пунктів пропуску, по яких [USAID] фінансувалося техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), проєктування. І сьогодні роботи практично припинені, у нас нема зворотного зв'язку. І навіть та частина матеріалу, яка напрацьована, не передається. Скажу відверто, ми не чекаємо, поки відновиться фінансування, і в нас немає впевненості, що воно буде відновлено. Тому ми запропонували українським сучасним архітектурним бюро взяти участь у розробці ТЕО і проєктів по даних пунктах пропуску», – розповів Сухомлин.


Модернізація автомобільного пункту пропуску Рава-Руська–Гребенне у Львівській області. Фото: USAID

Модернізація автомобільного пункту пропуску Рава-Руська–Гребенне у Львівській області. Фото: USAID

Уточнимо, в межах проєкту USAID «Економічна підтримка України» Міністерство розвитку громад та територій України, Державне агентство з відновлення та розвитку інфраструктури України, Державна митна служба України та АТ «Укрзалізниця» для модернізації 42 українських пунктів перетину кордону мали отримати протягом 2023–2026 років $115 млн. Станом на 10 січня 2024 року проєкт USAID провів швидку модернізацію та закупив обладнання для 29 пунктів, а на всіх пріоритетних пунктах тривав процес проєктування. Наразі перспективи ініціативи туманні.

За словами Сухомлина, вже дві великі українські компанії дали згоду на участь у цих проєктах.

Quote«Це можливість для українського бізнесу, для українських компаній взяти участь, – сказав Сухомлин. – Маленький приклад: в одному з пунктів пропуску облаштування сервісної зони було оцінено в 410 млн грн. Ми готуємо на сьогодні приблизно 14 сервісних зон на конкурси для бізнесу, для того, щоб він міг зайти прозоро через конкурси, отримати можливість побудувати сервісні зони, утримувати їх і отримувати прибуток. І таким чином ми не відволікаємо державний ресурс.

Тобто Сергій Сухомлин сподівається, що цей виклик дійсно можна можна перетворити на можливість.

Подякувати 🎉