Опитані HR-експерти прогнозують, що у результаті згортання діяльності Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні можуть залишитися без роботи десятки тисяч людей. Проте наслідки закриття USAID, вочевидь, торкнуться не тільки співробітників, які були безпосередньо задіяні у проєктах.
визначає масштаб проблеми.
Що таке USAID і що з ним робить Трамп
USAID – це незалежне донедавна агентство США, що відповідало за невійськову допомогу іншим країнам. Створена у 1961 році організація немов продовжила План Маршала, в межах якого США допомогли відновити Європу, зруйновану другою світовою війною. Агентство, яке щорічно розпоряджалося коштами, що дорівнюють близько 1% федерального бюджету, мало виконувати у світі роль «м’якої сили».
Але на думку Трампа, з USAID щось пішло не так. Наразі діяльність агентства і всі його проєкти більш ніж у 100 країнах призупинені на 90 днів. Агентство втратило незалежність і перейшло під контроль Держдепу. Як пише Reuters, у Трампа заявляють про скорочення штату USAID з 10 тис. співробітників до менш ніж 300, що, вочевидь, означатиме остаточне припинення більшості проєктів.

Офіс USAID у Вашингтоні. Фото: Depositphotos
Робота USAID в Україні
Попри фейки про USAID, що поширюються мережею, внесок агентства у розвиток країни не варто недооцінювати. З Україною USAID працювало з 1992 року. Лише у 2024 році обсяг фінансування від агентства сягнув $6,05 млрд.
Куди витрачали гроші USAID в Україні у 2024 році
- пряма бюджетна допомога на безповоротних умовах на невійськові видатки: $3,9 млрд;
- економічний розвиток: $1,05 млрд;
- гуманітарна допомога: $580 млн;
- демократія, права людини та урядування: $341 млн;
- охорона здоров’я: $76,8 млн;
- програмна підтримка: $76,4 млн;
- освіта та соціальні послуги: $13,1 млн;
- мир та безпека: $12,9 млн;
- загалом: $6,05 млрд.
У межах цих напрямів в Україні тривало кілька десятків різнопланових проєктів USAID, розрахованих щонайменше на кілька років або десятиріччя. Реципієнтами були як органи державної влади, так і тисячі громадських організацій.

USAID в Україні з 1992 року. Фото: Depositphotos
Хто в Україні постраждає від закриття USAID
«У кожній із галузей [які підтримували в USAID] була певна кількість як державних, так і громадських організацій, які наймали співробітників для реалізації проєктів. І якщо державний сектор може розраховувати на повне або часткове заміщення коштів за рахунок європейських донорських програм, то громадські організації не зможуть так швидко знайти гранти та виграти їх, щоб продовжити свою діяльність і зберегти людей на посадах», – розповідає
Злата Тягунова, кар’єрна та HR-консультантка.
Максим Розгон, CEO консалтингової компанії Osoba, очікує, що у разі, якщо за місяць призупинені проєкти не поновляться, на ринок праці вийде декілька десятків тисяч нових кандидатів.
«Найбільш очевидним наслідком може стати скорочення вакансій у компаніях, які безпосередньо співпрацювали з USAID, або у сферах, що отримували значну підтримку з боку проєктів агентства. А це дуже велика кількість співробітників. Це може торкнутися як великих компаній, так і малого та середнього бізнесу», – коментує Олена Журочкіна, HR-експертка.
«В нашій діяльності ми більше співпрацюємо з проєктами гуманітарного спрямування, – продовжує Домініка Іванова-Бекар, HR-експертка, власниця HR-агенції. – Тож можу сказати, що в цій сфері це [припинення фінансування] буде відчутно, особливо в регіонах. Оскільки в проєктах були задіяні працівники як на повну, так і неповну зайнятість, під звільнення підпадуть координатори програм, соціальні та медичні працівники, психологи, юристи, які надавали консультаційні послуги в рамках проєктів, тощо».

Наталія Слинько, засновниця та CEO консалтингової компанії Talent Match, теж кілька років співпрацювала з NGO-організаціями, які реалізовували проєкти з фінансуванням USAID. Співрозмовниця підкреслює, що програми і проєкти USAID фінансуються для того, щоб розбудовувати спроможність України з точки зору економічного, соціального і громадського розвитку, і якнайбільше припинення фінансування позначиться на організаціях, які працюють з соціальним і економічним напрямом.
«Кожна програма передбачала витрати коштів на заробітну плату фахівців, які її реалізують, на закупку певних товарів, які потім надавалися або бенефіціарам цих послуг, або використовувалися для забезпечення програм і проєктів, на оплату послуг з організації тренінгів, семинарів, підбору персоналу, чим я, наприклад, займалась, забезпечення роботи офісів тощо», – пояснює Слинько.

В 2024 році в USAID виділили $825 млн на підтримку енергосистеми України. Фото: Відкриті джерела
Тобто від зупинки проєктів USAID постраждають наступні кола:
- співробітники, залучені безпосередньо в реалізації проєктів USAID;
- компанії і фізособи, які виступали постачальниками товарів та послуг для проєктів USAID;
- реципієнти і кінцеві отримувачі допомоги.
Тобто тими, хто втратить роботу в проєктах USAID, кількість постраждалих не обмежується. Тим паче, складно передбачити більш віддалені наслідки зупинки самих проєктів, чому планує присвятити наступні публікації.