Facebook Pixel

Метінвест звинувачує Угорщину у непрозорому продажі металургійного заводу Dunaferr

Метінвест закликав Європейський Союз розслідувати продаж збанкрутілої фірми ISD Dunaferr Zrt. Компанія стверджує, що аукціон не був прозорим.

Про це пише Bloomberg.

Quote«Схоже, що уряд Угорщини спочатку розробляв тендер як механізм легітимізації передачі заводу за неринковою вартістю конкретному покупцеві – Liberty Steel», – заявили в Метінвесті.

Минулого тижня Liberty Steel виграла аукціон для Dunaferr, де уряд покривав заробітну плату протягом останніх шести місяців після того, як суд наказав її ліквідувати наприкінці минулого року. Liberty Steel є частиною GFG Alliance Гупти, яка знаходиться під розслідуванням за підозрою у шахрайстві та відмиванні грошей у Великобританії та Франції.

Quote«Уряд врятував Dunaferr», — йдеться в заяві від 11 липня. «Перемога Liberty Steel є ключовою віхою, але основна частина роботи ще попереду», — йдеться в заяві, посилаючись на подальшу реорганізацію та необхідні інвестиції.

Як проходив аукціон продажу Dunaferr

Liberty Steel була учасником тендеру, який подав дійсну та успішну пропозицію, і вона вже «поспішила допомогти» заводу в грудні, коли сталеливарна промисловість переживала важкий період, повідомило міністерство.

У Метінвесті заявили, що ціна за Dunaferr могла бути 200 мільйонів євро (224 мільйони доларів) на «прозорому аукціоні», але натомість Liberty була одним із двох інвесторів, яким дозволено конкурувати, і виграла торги, запропонувавши лише 55 мільйонів євро. Це було трохи вище встановленої ліквідатором мінімальної ціни.

Українська компанія заявила, що її виключили з тендерного процесу через затримку перевірки національної безпеки, але не повідомили, чи вона не пройшла перевірку та чому.

Також цю новину прокоментував Метінвест:

«Для Метінвесту участь у тендері на придбання угорського заводу Dunaferr була насамперед можливістю завантажити українські ГЗК Групи в Кривому Розі, які частково перебувають у простої через блокування агресором портів та втрату контролю над нашими активами в Маріуполі. Тому ми справді були зацікавлені в цьому підприємстві, бо це робота для тисяч українців, податки для бюджету, валютні надходження до України.

Але вимушені констатувати, що з самого початку тендер на продаж Dunaferr не відповідав критеріям прозорості, проводився у дуже стислі терміни та запам’ятався обмеженістю інформації для учасників. Склалося враження, що уряд Угорщини прагнув не привертати уваги великої кількості потенційних інвесторів, а, навпаки, відвернути її. Докладніше:

ми не знаємо причини виключення з тендеру інших учасників, але Метінвест виключили у зв’язку з тим, що відповідне міністерство не надало ліквідатору висновку, що Група успішно пройшла процедуру National Security Screening. Водночас, не зважаючи на наші неодноразові звернення, висновку про те, що ми не пройшли таку процедуру, та причини непроходження уряд Метінвесту не надав;

після оголошення тендеру та визначення гарантійного внеску, зважаючи на його розмір, очікувана вартість заводу мала становити 200 мільйонів євро. Саме такою могла бути підсумкова ціна комбінату Dunaferr на прозорому аукціоні. Але після виключення з тендеру Метінвесту уряд Угорщини виставив ціну близько 50 мільйонів євро;

за підсумками торгів, в яких взяли участь лише два інвестори, переміг Liberty Steel, запропонувавши 55 мільйонів євро за інтегрований металургійний завод потужністю понад 1,5 млн тонн металопрокату на рік;

при цьому уряд Угорщини передав завод в управління Liberty Steel ще взимку, без проведення публічних тендерів.

Враховуючи ці фактори, можна припустити, що тендер із самого початку був розроблений угорським урядом як механізм узаконення передачі заводу за неринковою вартістю конкретному покупцю — Liberty Steel. На наше переконання, зважаючи на невідповідність проведеного аукціону критеріям прозорості, антимонопольним органам ЄС варто звернути увагу на дії уряду Угорщини під час проведення конкурсу щодо комбінату й винести своє рішення».

Нагадаємо, що Метінвест хоче побудувати завод в Італії з виробництва окатків. Останні будуть поставлятись в українські ГЗК компанії.

Подякувати 🎉