Керівник «Оркестру 59» Олексій Скляренко переконаний, що навіть під час війни доречно фінансувати культуру, оскільки це основний доказ, що українці існують як народ. Також військовий вважає, що вона має стати «м’якою силою» в міжнародних відносинах, за допомогою якої Україна може домагатися своїх цілей.
Про це він розповів журналісту під час фестивалю воєнної музики «Сурма».
Скляренко вважає, що українську культуру завжди «на часі» фінансувати, оскільки російсько-українська війна є екзистенційною і Сили оборони України захищають не лише землю і людей, а й культуру.
«Культуру завжди на часі фінансувати, тому що, по-перше, під час війни хлопці і всі військові, і армія захищають не тільки землю і людей, а ще й культуру, за яку ми боремося, тому що у нас екзистенційна війна. Культура — це наша зброя, якою ми можемо воювати й доводити, що ми є», — наголосив керівник «Оркестру 59».
Також військовий переконаний, що культура — це перше свідоцтво, що українці існують як народ. Оскільки якби не було б культури, то не існувало б і українців.
«Звичайно, на першому плані натепер стоїть військо і армія, і все, що стосується армії. І всі сили треба віддавати зараз обороні, але пам'ятати про це і не забувати про те, що ми виборюємо цю культуру», — додав Скляренко.
Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи може культура стати «м’якою силою» на міжнародній арені, за допомогою якої Україна могла б домагатись своїх вимог, військовий зазначив, що вона не лише може, але й повинна стати цією «м’якою силою».
«Вона не може, вона повинна стати цим інструментом… Ми маємо спілкуватися, ми маємо, обмінюватись культурними традиціями», — розповів Олексій Скляренко.
Водночас він наголосив, що рівень культурних проєктів та ініціатив України та рф, які виникли за час повномасштабної війни, порівнювати недоречно. За його словами, будь-яке порівняння з росією — комплекс меншовартості.
«Я думаю, росію зараз взагалі не треба згадувати і порівнювати, хай собі живуть там як хочуть. У нас є своя культура, і ми маємо її розвивати, а не порівнювати. Поки ми будемо її порівнювати (з рф. — ), це будуть якісь моменти меншовартості. Є достойні приклади світової культури, з якими можна (порівнювати. — ), з якими можна бути на одному рівні», — наголосив Скляренко.
Що відомо про фестиваль воєнної музики «Сурма»
Фестиваль воєнної музики «Сурма» — це проєкт, який започаткував Національний музей історії України у Другій світовій війні у 2023 році.
У 2024 році він відбувся під гаслом «Пісня як зброя». За словами організаторів, фестиваль мав на меті зміцнити патріотичні настрої, підтримати високий морально-психологічний стан українців на шляху до Перемоги.
Окрім цього, захід покликаний мистецькими засобами засвідчити спадкоємність збройної боротьби українців — від Українських січових стрільців, воїнів УПА до сьогодення. Також захід має на меті мовою музики популяризувати історію змагань за державну самостійність України.
Учасники фестивалю воєнної музики «Сурма» 2024:
- Марта Адамчук,
- Віра Кекелія,
- Світлана Тарабарова та Олег Берестовий,
- гурт «Хорея Козацька»,
- Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних сил України,
- PROBASS ∆ HARDI,
- Orchestra 59,
- Khayat,
- Alena Omargalieva,
- Гурт Miusli UA,
- гурт «Крихітка».