Facebook Pixel

Потужніше за 1,5 Каховські ГЕС: скільки мегават нової генерації прокредитували банки

В Нацбанку повідомили, що прокредитована банками з 1 червня 2024 року по 2 березня 2025 року потужність генерації становить понад 549 мВт. Нагадаємо, в 2024 році через російський енергетичний тероризм Україна втратила понад 10 гВт (10000 мВт), а загалом від початку повномасштабного вторгнення – близько 40 гВт.

Прокредитовані банками потужності за видами генерації

  • газопоршневі когенераційні установки: 219 мВт;
  • сонячні електростанції (СЕС): 162 мВт
  • дизельні та бензинові генератори: 124 мВт.

Для порівняння: потужність знищеної росіянами Каховської ГЕС становила 351 мВт, а окупованої Запорізької АЕС – 6000 мВт. І хоча більше 0,5 гВт нових потужностей, в які бізнес вкладає кредитні кошти, неспівставні з колосальними втратами України, це суттєво підтримує енергонезалежність підприємств і полегшує навантаження на енергосистему.

40-тонний трансформатор, знищений росіянами під час обстрілів, на рейках на Контрактовій площі у Києві в вересні 2024 року. Фото: УНІАН

40-тонний трансформатор, знищений росіянами під час обстрілів, на рейках на Контрактовій площі у Києві в вересні 2024 року. Фото: УНІАН

Уточнимо, що газопоршневі когенераційні установки – це енергетичні системи, що працюють на природному або біогазі та виробляють електроенергію і тепло одночасно. Їх застосовують для промисловості, ЖКГ, комерційних об'єктів тощо.

Quote«Є великі бізнеси, які не займаються енергетичною сферою як такою, але розуміють необхідність посилення своєї енергонезалежності. Це великі заявки на значні суми і масштабні проєкти, як, наприклад, придбання газових когенераційних установок. Це створення, власне, тієї мережі розподіленої генерації», – розповіла Первін Дадашова, директорка Департаменту фінансової стабільності Національного банку України у відеоінтерв’ю The Page.

Повне відеоінтерв’ю з Первін Дадашовою, директоркою Департаменту фінансової стабільності Національного банку України

І хоча, за словами Дадашової, попит на цей напрям фінансування був дуже значним, коли ситуація з відключеннями була найбільш критичною для бізнесу, тобто – влітку 2024 року, в банки у 2025 році продовжують надходити нові заявки.

Показники кредитування енергопроєктів за лютий 2025

  • отримано 194 заявки від бізнесу на суму 6,7 млрд грн;
  • схвалено 70 заявок на суму 753 млн грн;
  • надано 94 кредити загальним обсягом 914 млн грн.

Загалом, банки за період з 1 червня 2024 року до 2 березня 2025 року отримали на кредитування енергопроєктів 3879 заявок від бізнесу на суму 81,7 млрд грн. Надали кредити та відкрили ліміти на 14,1 млрд грн. А обсяг портфелю з урахуванням погашення становить 8,5 млрд грн. Первін Дадашова пояснила в інтерв’ю The Page, що кредити, які були схвалені, часто видаються траншами відповідно до реалізації проєкту в часі. Тому обсяг портфелю є помітно меншим за суму схвалених кредитів.

Подякувати 🎉