«Запоріжтрансформатор» та «Луганське енергетичне об`єднання», які пов'язують з бізнесменом Костянтином Григоришиним, самі подали на банкротство. Відповідні провадження відкрито 17-18 жовтня у Госпсуді Запорізької області та Госпсуді Луганської області.
Підприємства подали позови за власною ініціативою. Зокрема, «Запоріжтрансформатор» пояснює таке рішення неплатоспроможністю.
«Боржник перебуває у стані, коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань боржника повним обсягом перед іншими кредиторами», — говориться у судових матеріалах.
За даними «Запоріжтрансформатору», на кінець 2018 року його заборгованість перед банками становила 8,8 млрд грн. Заявлена сума необоротних активів – 2,3 млрд грн, а оборотних — 1,7 млрд грн.
Йдеться про кредити в декількох банках. Зокрема, 13 вересня цього року «ІНГ Банк» просив суд стягнути з підприємства «Запоріжтрансформатор» $7,2 млн, а ING Bank N.V. — $28,4 млн. Перший банк також судиться з сумськими підприємствами, які пов’язують з Григоришиним, щодо стягнення майже $10 млн.
Окрім цього, у червні Верховний Суд відмовив «Запоріжтрансформатору» та залишив без змін ухвалу Центрального апеляційного госпсуду, якою компанію-скаржника зобов’язали погасити заборгованість перед «Райффайзен Банком Аваль» на суму $12,9 млн кредитів.
13 вересня Госпсуд Києва відкрив справу за позовом «Райффайзен Банку Аваль» до Сбербанку та «Запоріжтрансформатору». Йдеться про позов щодо визнання недійсним укладеного між відповідачами договору застави від 26 червня 2019 року, за яким у заставу для Сбербанку передали обладнання.
Зазначимо, що 17 грудня 2018 року Госпсуд Києва на прохання Промінвестбанку арештував кошти «Запоріжтрансформатору» і компанії «Енерджі Сервіс» через стягнення $32,9 млн.
«Луганське енергетичне об`єднання», яке пов’язане з Григоришиним через группу «Енергетичний стандарт», ще у 2017 році повідомляло про борг споживачів з ОРЛО на 5 млрд грн, а також про свій борг перед держпідприємством «Енергоринок» на 5,2 млрд грн.
У жовтні 2019-го Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов підприємства Григоришина та зобов’язав Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, врахувати позивачу суми дотаційних сертифікатів у розмірі 668,6 млн грн в розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію за період листопад—грудень 2014 року та січень—березень 2015 року.