Китай і росія скасовують проєкт «Сила Сибіру 2», який мав збільшити експорт російського газу до країни. рф не влаштовують вимоги Китаю щодо цін і рівня поставок. Про це пише Financial Times.
Що відомо про проєкт «Сила Сибіру 2» та чому рф і Китай його скасовують
Китай попросив заплатити суму, близько до субсидованих росією внутрішніх цін, а також зобов’язався купувати лише незначну частину річної потужності трубопроводу в 50 млрд кубометрів газу, кажуть джерела FT.
Проєкт «Сила Сибіру 2» міг би врятувати російський «Газпром», перенаправивши до Китаю той газ, який до Великої війни надходив до Європи. У росії все ще розраховують, що угоду вдасться укласти, ймовірно, на умовах Китаю.

«Китаю може знадобитися російський газ як надійне джерело постачання, особливо у разі морського конфлікту навколо Тайваню або Південно-Китайського моря. Але щоб це було вигідно, Китаю потрібні дуже низькі ціни та гнучкі зобов’язання», – сказав Олександр Габуєв, директор Євразійського центру Карнегі росії в Берліні.
Очікується, що попит Китаю на імпортний газ до 2030-го сягне близько 250 млрд кубометрів порівняно з менш ніж 170 млрд кубометрів у 2023 році, йдеться у документі, що опублікували у Columbia’s CGEP.
Водночас до 2030-го Китай може майже повністю задовольнити рівень попиту за рахунок чинних контрактів на постачання газу. Проте до 2040 року розрив між імпортним попитом Китаю та чинними зобов’язаннями сягне 150 млрд кубометрів.

Як може виглядати китайсько-російський газопровід. Джерело: FT
Як змінилася робота російського «Газпрому» від лютого 2022
У 2023 році збитки російської газовидобувної монополії «Газпром» склали $6,9 млрд – це найбільший показник принаймні за чверть століття. Основною причиною став відхід Європи від російської енергетики, що різко змінило продажі компанії.
До війни в Україні «Газпром» покладався на продаж газу в Європу за високими цінами, щоб субсидувати внутрішній ринок рф. У 2023 році експорт до Європи впав до 22 млрд кубометрів із середніх 230 млрд кубометрів на рік за десятиліття до лютого 2022-го.
Дохід «Газпрому», ймовірно, ще більше зменшиться, коли наприкінці 2024 року закінчиться термін дії договору про транзит російського газу через Україну.
Нагадаємо, Китай відхилив запрошення Швейцарії відвідати Саміт миру, на якому міжнародна спільнота вирішуватиме ситуацію навколо війни в Україні, тому що на ньому не буде росії.