Представники української кіноспільноти у відкритому листі до Президента, голови Верховної Ради и прем’єр-міністра України висловили недовіру керівництву Державного агентства України з питань кіно та закликали передати цьогорічний бюджет відомства у розмірі 589,6 млн грн на потреби ЗСУ.
Про це йдеться у відкритому листі.
«Безумовно, українське кіно, як і вся культура загалом, потребує великої уваги та бюджетної підтримки для розвитку та репрезентації України у світі і є потужним елементом культурної дипломатії. На превеликий жаль, роки некомпетентної та недоброчесної роботи керівництва Держкіно переконують нас, що виділені кошти будуть використані неефективно та з численними порушеннями», — йдеться у листі.
Кінематографісти закликали звільнити керівництво Держкіно, провести прозорий конкурс на посаду нового очільника і членів ради з державної підтримки кінематографії та розробити новий проєкт стратегії розвитку кіно за участі громадськості.

Підписанти наголосили, що повноваження Ради підтримки кінематографії, яка має обиратися кожні два роки, у березні 2023 року були подовжені постановою Кабінету Міністрів.
2 листопада 2023 року Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов Національної спілки кінематографістів України і визнав це рішення незаконним.
«У той час як багато кінематографістів стали військовослужбовцями і потребують адекватного забезпечення — від грілок для ніг до дронів, уряд планує виділити рекордне фінансування Державному агентству з питань кіно, яке функціонує без затвердженої стратегії, керується некомпетентною Головою, а рішення про ефективне використання коштів приймає Рада з підтримки кінематографії, яка мала за законом скласти свої повноваження у березні 2023 року», — йдеться у листі.
Спільнота уточнила, що Державне агентство України з питань кіно не має права чи повноваження здійснювати документування воєнних злочинів.
Що вимагає кіноспільнота
- Перенаправити заплановані на 2024 рік на підтримку кінематографії бюджетні кошти на потреби Сил оборони, окрім визначених законодавством зобов'язань Держкіно.
- Звільнити керівництво Держкіно, чиї дії руйнують кіногалузь та завдають репутаційної шкоди на міжнародному рівні.
- Провести прозорий конкурс на посаду нового очільника Держкіно і членів Ради з державної підтримки кінематографії у встановленому порядку і під контролем громадськості
- Розробити у прозорому процесі новий проєкт Стратегії розвитку кіно за участі громадськості.
Всі охочі можуть підписати лист до 26 січня.
Народний депутат Ярослав Желєзняк відреагував на лист кіноспільноти:
«Я нагадаю просто історію питання, що в першому читанні бюджету Рада прийняла рішення відправити ці гроші на реабілітацію військових. Але потім, всупереч рішенню парламенту, уряд залишив ці витрати….Це як мінімум про пріоритети, а враховуючи, що вже кіноспілка вийшла проти такого…то і про прозорість використання цих грошей».