На території Україні працюють близько 7 тис. автозаправних станцій (АЗС), що вчетверо перевищує необхідну кількість. Про це у інтерв’ю заявив голова мережі АЗС SunOil Леонід Косянчук.
Він навів приклад Фінляндії, де існує закон, в якому йдеться про те, що заправки мають розташовуватися на відстані щонайменше 60 км одна від одної, додавши, що з 7 тис. українських АЗС — 25% працюють нелегально.
«25% ринку перейшло в тіньовий сегмент через зубожіння, адже з 2013 року ми стали біднішими втричі через пані Гонтареву, яка обвалила економіку країни та гривню. І учасники ринку йдуть у тіньовий сегмент, не звертаючи увагу на якість палива, заправляючись просто горючою сумішшю».


Леонід Косянчук
Генеральний директор SunOil
Косянчук додав, що за дорученням президента Володимира Зеленського силовики вже закрили третину нелегальних станцій.
Він також пояснив механізм їхньої роботи: «Крадена сировина, газовий конденсат чи нафта потрапляють на так звані нелегальні мінінафтопереробні заводи. Вони за готівку виготовляють безліцензійний «бензин». Потім за готівку це все розповсюджується по Україні на подібних наливайках. Державна фіскальна служба не бачить проданих об’ємів, обігу валюти та готівки».
За його словами, відрізнити нелегальну АЗС від легальної дуже просто. Ті, що не сплачують податки та не мають ніякого бренду, зазвичай називаються просто «АЗС», «Бензин» або «Дизельне паливо». Ціни там завжди на 1-2 грн менші за ціни в легально працюючих мережах. Розрахуватись можна лише готівкою, і чеки там відповідно не видають.
Контекст. Наприкінці грудня 2019 року на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським представники компаній, що є учасниками паливного ринку, заявили, що близько 25% автозаправних станцій у країні працюють незаконно. Зеленський пообіцяв, що буде боротися з цим і що на початку 2020-го проведе з правоохоронцями нараду щодо цього питання.
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук 26 грудня доручив Державній податковій службі і правоохоронцям до 9 січня 2020 року розібратися з проблемою нелегального обігу палива в країні. За його даними, в період з 13 грудня 2019-го по 3 січня 2020 року виявили та припинили діяльність 264 нелегальних АЗС/АГЗС.