Антикризовий енергетичний штаб на своєму першому засіданні вирішив укласти меморандум з інвесторами щодо зниження «зеленого» тарифу, а також призупинити будівництво нових сонячних і вітрових потужностей за системами цього тарифу і перейти на систему аукціонів. Таке рішення прийняли для того, аби подолати кризову ситуацію на енергетичному ринку.
Як повідомила виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець на своїй сторінці у Facebook, урядовий штаб запропонував ще п'ять кроків:
- дозволити оператору системи передачі безкоштовно обмежувати «зелену» генерацію протягом певної кількості годин. Це робиться для підвищення гнучкості енергосистеми та збільшення частки генерації атомними станціями;
- переглянути український паливний баланс для визначення кількості вугілля, який дійсно потрібен тепловим електростанціям. Баланс розраховуватимуть на два-п'ять років для того, аби розробити довгострокову програму розвитку вугільної галузі в країні;
- прибрати адмінобмеження на ринку електроенергії для того, аби у виробників не було збитків через перекручені ціни, а також доопрацювати систему ПСО для того, аби перейти на європейську модель підтримки українців;
- прийняти три законопроєкти, які дозволять погасити 12 млрд грн боргу перед «Енергоатомом» та «Укргідроенерго». А також направити 700 млн грн на те, аби погасити заборгованість «Укренерго» перед вітровими та атомними електростанціями і 200 млн євро на те, аби гарантувати безпеку використання атомних енергоблоків;
- надати гарантії повернення інвестицій для будівництва маневрених потужностей.
«Основні проблеми в енергетиці зараз — це зменшення споживання електроенергії; малий попит на вугілля, у зв'язку з чим шахти і теплові електростанції ним переповнені; зростання генерації вітрових електростанцій з гарантованим графіком виробництва електроенергії; значне збільшення потужностей відновлюваної енергетики за застарілої моделі «зеленого» тарифу; зайвий обсяг електроенергії та штучні адміністративні обмеження. Останні спотворили ціноутворення на ринку електроенергії і змусили енергогенеруючі компанії працювати у збиток».
Ольга Буславець
виконувачка обов'язків міністра енергетики
За словами Буславець, усе це призвело до того, що «Гарантований покупець» заборгував виробникам електроенергії за «зеленим» тарифом 7,5 млрд грн, а «Енергоатому» — 4 млрд грн.
«Гарантований покупець» і атомні електростанції не отримали від «Укренерго» 11,1 млрд грн, а останнє не одержало від споживачів та електропостачальників 5,3 млрд грн. За останні пів року теплові електростанції закінчили роботу зі збитками в розмірі 3,1 млрд грн», — зазначила вона.
Контекст. На позачерговому засіданні Кабміну ввечері 24 квітня уряд створив Антикризовий енергетичний штаб на чолі з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
Варто також зазначити, що напередодні стало відомо про те, що Кабінет міністрів ухвалив рішення призупинити роботу трьох блоків атомних електростанцій та зменшити виробництво електроенергії ще на семи блоках.