Facebook Pixel

Прогноз курсу долара, ВВП та ймовірність траншу від МВФ. Головне з інтерв'ю Шевченка

Голова НБУ Кирило Шевченко дав інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна». За його словами, березневий локдаун матиме доволі незначний вплив на ВВП. Вплив буде меншим, ніж у січні, однак остаточна оцінка залежатиме від фактичних параметрів карантину.

Також він пояснив відсутність користі від зміцнення гривні у 2019 році та за яких умов Україна може отримати транш від МВФ. The Page зібрало найцікавіші цитати з інтерв'ю голови НБУ.

Курс долара у 2021 році

«Я вважаю, що таке надмірне зміцнення гривні не пішло на користь українській економіці. Це моє переконання. Поки що ми не бачимо можливості повторення курсової динаміки 2019-го у 2021 році».

Кирило Шевченко

Кирило Шевченко

голова Національного банку України

За словами голови Нацбанку, через стриманий інтерес іноземних інвесторів до ринку ОВДП унеможливлює повторення курсової динаміки 2019 року. Також курс гривні стримує можливе пожвавлення туризму та зростання попиту на валюту у зв'язку з поступовим відновленням економіки після 2020 року.

Водночас високі ціни на руду, метал, агропродукцію збільшують пропозицію валюти.

Quote«Повторюся — ми залишаємося відданими режиму плаваючого курсу. Наша оновлена стратегія валютних інтервенцій фактично дублює попередню», — підкреслив Шевченко.

Інфляція у першому кварталі 2021 року

У першому кварталі 2021 року інфляція виявилася вищою за прогноз. Водночас у НБУ готові за необхідності застосувати інструмент облікової ставки та очікують на перелом у динаміці інфляції у серпні-вересні 2021 року. Однак регулятор підтверджує інфляційну мету у 5% +/- 1 відсотковий пункт.

«Наше завдання — повернути інфляцію до мети, яка у нас запланована — це 5% + -1 в.п. Якщо НБУ для того, щоб досягти цієї мети, потрібно буде підвищити процентну ставку, ми абсолютно готові це зробити».

Кирило Шевченко

Кирило Шевченко

голова Національного банку України

Також він зазначив, що інфляція у березні прискорилася до 7,5%, а базова — до 5,6%. Нацбанк очікував показники 7,6% та 5,7% відповідно. Таке зростання викликане зростанням світових цін через дії Китаю і відновлення світової економіки, а також підвищення мінімальної зарплати у січні.

Quote«Темпи інфляції прискорюються. Наше завдання як НБУ полягає в тому, щоб це не перетворилося на небезпечну тенденцію. Ми для цього маємо дієвий інструмент — облікову ставку, і не сумніваємося в разі потреби його застосувати», — підкреслив Шевченко.

Однак він не назвав, до якого рівня може зрости облікова ставка.

ВВП України у першому кварталі 2021 року

Через коронавірус ВВП України у першому кварталі 2021 року ймовірно трохи знизився, як порівняти до першого кварталу 2020 року. Нацбанк оцінює негативний вплив січневого локдауну на річний ВВП у 0,2 в.п.

Quote«Ми не очікуємо приросту ВВП за перший квартал, а, найімовірніше, зберігатиметься деякий мінус у річному вимірі», — зазначив Шевченко.

Незважаючи на локдаун і «доковідну» базу порівняння, роздрібний товарообіг в січні зріс до 3,5%, а в лютому його зростання прискорилося до 5,6%. За його словами, ймовірно, основним фактором цього зростання було збільшення заробітної плати.

«Остаточна оцінка залежатиме від фактичних параметрів карантину. Звичайно, певну підтримку надаватиме статистичний ефект бази порівняння: в минулому році з другої половини березня діяв дуже жорсткий карантин на всій території країни".

Кирило Шевченко

Кирило Шевченко

голова Національного банку України

Однак Шевченко зазначив, що зовнішня кон'юнктура загалом сприяла українській економіці на початку року, однак Україна не змогла повністю цим скористатися через обмеження у портах і на автодорогах.

Зокрема, на оцінках динаміки ВВП позначилася складна ситуація в тваринництві — скорочення обсягів виробництва м'ясних і молочних продуктів, яке сталося через погіршення ситуації з захворюваністю тварин і стрімким подорожчанням кормів.

Водночас платіжний баланс Нацбанку, за підсумками першого кварталу, очікується «абсолютно нормальним».

Транш від МВФ у 2021 році

Україна може отримати від Міжнародного валютного фонду понад $2,7 млрд пропорційно своїй квоті в рамках нової ініціативи Фонду щодо додаткової емісії спеціальних прав запозичення.

«Ми сподіваємося, що Україна зможе отримати додаткове фінансування в рамках цієї ініціативи ... Минулого разу Фонд робив подібну операцію в 2009 році. Це була реакція на кризу. Така ініціатива МВФ для України може стати позитивним фактором».

Кирило Шевченко

Кирило Шевченко

голова Національного банку України

За словами Шевченка, метою нової ініціативи, яку анонсував МВФ, є забезпечення додаткової ліквідності світової економічної системи через поповнення міжнародних резервів. Загальний обсяг програми — $650 млрд.

Питання щодо такої програми обговорюватиметься на весняних зборах, однак для реалізації цієї ініціативи необхідне затвердження спочатку Виконавчою радою МВФ, а потім Радою керуючих.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉