Facebook Pixel

Електроенергія від генераторів у 2023 році прискорить інфляцію в Україні — прогноз

Наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури економіка України відчує ще й у 2023 році. Електроенергія від генераторів може прискорити інфляційні процеси. На це у своєму прогнозі звертає увагу Олександра Бетлій, економіст Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Інфляція наступного року може сягнути 20%

Компанії всіх секторів економіки — промислові, аграрні, сервісні — масово переходять на живлення від генераторів, щоб продовжити діяльність. Електроенергія від генератора коштує дорожче, і її вартість буде перекладено передусім на споживача.

Якщо тривалі відключення електроенергії триватимуть, у 2023 році зросте внесок електроенергії в споживчу інфляцію.

Quote«Поки що експерти ІЕД оцінюють зростання індексу споживчих цін майже на 28% у грудні 2022 року та на 20% у грудні 2023 року», — підкреслила Олександра Бетлій.

Дефіцит електроенергії буде з нами до квітня — травня

Кожна ракетна або дронова атака росіян посилює економічні виклики для населення та бізнесу. Усі стикаються з необхідністю пристосовуватися до графіків відключення електроенергії або до її тривалої відсутності.

Quote«Дефіцит електроенергії буде з нами щонайменше до квітня — травня», — прогнозує економіст ІЕД.

За оцінкою експертів ІЕД, темпи падіння в усіх секторах економіки пришвидшилися в листопаді. Особливо болісним був удар 23 листопада, після якого зупинилися багато підприємств. Підприємства металургії взагалі не працювали кілька днів, а аварійні відключення електроенергії на низці з них призвели до зупинення доменних печей, які важко запустити.

Зупинялися також підприємства молочної галузі, великі пекарні, інші підприємства харчової та легкої промисловості, які в попередні місяці почали відновлюватися завдяки збільшенню попиту.

Відключення світла — головна перешкода діяльності компаній

Щомісячне опитування бізнесу від ІЕД свідчить: саме відключення електроенергії очолили рейтинг перешкод для діяльності підприємств.

Індекси виробництва та продажів впали. Питання стійкості компаній залишається відкритим.

Використання генераторів вплине не тільки на інфляцію. Воно також погіршує торговельний баланс: за наявними даними середньодобовий імпорт дизпалива та бензину в грудні вже на 15 — 20% вищий за показники листопада. Дорожча електроенергія також погіршує конкурентоспроможність низки секторів на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Тривалі відключення можуть призвести до зупинення металургійної галузі

Водночас не всі компанії можуть використовувати електрогенератори. Тривалі відключення електроенергії можуть спонукати металургійні компанії повністю зупинити виробництво. «Укренерго» попереджає, що дефіцит електроенергії залишатиметься на рівні 15 — 20% принаймні до квітня, якщо не буде ще більших руйнувань інфраструктури.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉